Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-24, 17:00 Autor: Grzegorz Frankowski

"Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce

Wjazd do miejscowości Grobniki - [fot: Paweł Buczek]
Wjazd do miejscowości Grobniki - [fot: Paweł Buczek]
Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy mają podjąć podczas środowej (26.06) sesji rady miasta.
Strategia została przygotowana w ramach grantu z Lokalnej Grupy Działania. Projekt zakłada inteligentny rozwój wsi, w oparciu o mocne strony danej miejscowości i posiadane zasoby. Tradycyjne usługi oraz nowe sieci mają być wzmacnianie za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych i innowacji, które mają polepszyć jakość życia.

- W tej strategii znajdują się założenia, jak się chcemy rozwijać, do czego chcemy dążyć. Jakie mamy mocne strony, ale też jakie mamy niedociągnięcia - mówi Paweł Buczek, sołtys Grobnik i radny miejski.

- Ten dokument jest naszym wewnętrznym dokumentem. Taki drogowskaz, w którą stronę chcemy iść. Ale, żeby można było użyć tej strategii, jako oficjalnego dokumentu ustawodawca wymyślił taką ścieżkę legislacyjną, że na samym końcu, żeby ta strategia stałą się dokumentem obowiązującym w naszym systemie prawnym, musi być przyjęta przez radę miejską. No i tak właśnie mam nadzieję uczynimy niebawem. Wtedy, kiedy pojawią się już konkretne środki potrzebne do wdrażania tej strategii, będziemy jej mogli użyć, jako dokumentu.

- Mieszkańcy tych miejscowości zaakceptowali ostateczny kształt tego programu na zebraniu wiejskim. Teraz zgodnie z przepisami rada miejska na najbliższej sesji przyjmie program ''Smart Villages'' – informuje Kazimierz Bedryj, zastępca burmistrza Głubczyc.

- Założenia są takie, że jeżeli ten program ''Smart Villages'' zostanie przyjęty, w ślad za tym pójdą środki unijne, dzięki którym będzie można wdrażać to, co dana miejscowość wypracowała. Chcemy, żeby nasze miejscowości się nie wyludniały, a liderzy danej miejscowości chcą stworzyć takie warunki, aby zatrzymać młodych. Żeby te miejscowości były dobrym miejscem do życia, żeby niczego im nie brakowało - komunikacji, dostępu do internetu, żeby żyli w w dobrym i czystym środowisku.

- Jeżeli chodzi o szeroko pojęty rozwój gminy, i jest on w zgodzie z mieszkańcami, no to każdą tego typu inicjatywę będziemy popierać – dodaje Justyna Zielińska, radna opozycyjna.

- Każda gmina, każde sołectwo ma inne potrzeby. Myślę, że jest on dopasowany do potrzeb lokalnych mieszkańców. Jeżeli mieszkańcy mają tego typu potrzeby - poprawa infrastruktury czy lepszy internet, czy cokolwiek innego, to oczywiście zgodnie z tymi potrzebami będziemy głosować raczej za.

Dodajmy, że fundusze na realizację zadań w ramach strategii ''Smart Villages'' mają pochodzić z programów unijnych.
Paweł Buczek
Kazimierz Bedryj
Justyna Zielińska

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »