Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-28, 21:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Żeby młodzi poczuli odpowiedzialność za nasz region". Spotkanie przedstawicieli OKOOP-u

Archiwum - 25-lecie OKOOP-u [fot. Agnieszka Stefaniak]
Archiwum - 25-lecie OKOOP-u [fot. Agnieszka Stefaniak]
Spotkanie w klubokawiarni OPO [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w klubokawiarni OPO [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Chcą przypomnieć o zdarzeniach, które doprowadziły do tego, że jesteśmy województwem opolskim i przekazać pałeczkę młodemu pokoleniu. 25 lat temu rozpoczęła się obrona województwa opolskiego, która miała zapobiec wchłonięciu Opolszczyzny przez województwo śląskie. Wówczas akcja zjednoczyła ludzi bez względu na poglądy i opcje polityczne. Dziś (28.01) przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny spotkali się w klubokawiarni OPO i dyskutowali o tym, co zrobić, by młodzież poczuła odpowiedzialność za nasz region.
- W naszym regionie potrzebny jest rozwój poprzez inwestycje - mówi Andrzej Namysło, przewodniczący Rady Miasta Opola w czasie, kiedy toczyła się walka o obronę województwa opolskiego. - Myślę, że inwestycja to jest klucz do rozwoju, do sukcesu. Przybędzie mnóstwo nowych, młodych, wykształconych ludzi, bo tylko nowoczesna gospodarka przyciąga młodych ludzi, a nam młodzi są potrzebni, bo my się starzejemy.

- Wydaje mi się, że to są tak cudowni ludzie, że warto im oddać te decyzje o naszym województwie i o naszej przyszłości - dodaje senator Danuta Jazłowiecka.

- Jesteśmy tu po to, żeby młodzieży pokazać ongiś naszą walkę i zachęcić do tego, żeby przejęli odpowiedzialność za nasz region - mówi prof. Dorota Simonides, senator RP w latach 1990-1995. - Żeby w tym regionie chciało się żyć, żeby się chciało pracować i żeby chciało się mieszkać, tu studiować. Warto pokazać, że myśmy walczyli zupełnie w inny sposób niż inne województwa, bo myśmy szli do Warszawy z orkiestrą, ze śląskim kołoczem, tulipanami śpiewając przy tym "Szła dzieweczka".

Wśród pomysłów na zaangażowanie młodzieży pojawiła się propozycja parady radości zakończonej koncertem w opolskim amfiteatrze, debata młodych o tym, co chcieliby zmienić w naszym regionie oraz konkurs na zwierzę charakterystyczne dla Opolszczyzny.

Dodajmy, że zarząd województwa opolskiego ogłosił w połowie stycznia konkurs dedykowany aktywnemu świętowaniu 25 lat obrony województwa opolskiego. Więcej informacji można znaleźć w biuletynie informacji publicznej opolskiego samorządu. Termin składania ofert mija 17 lutego.
Andrzej Namysło, Danuta Jazłowiecka
prof. Dorota Simonides

Wiadomości z regionu

2023-03-20, godz. 13:45 Małże się stresują i pomagają monitorować jakość wody w Głubczycach Głubczyce dołączyły do wielu miast w naszym kraju, gdzie jakość wody sprawdzają małże. Wprowadzony proces biomonitoringu stanowi system wczesnego ostrzegania… » więcej 2023-03-20, godz. 12:45 Zaatakował toporkiem ratownika medycznego. Mężczyzna może mieć związek z innym pobiciem Bestialski atak na ratownika medycznego. W nocy z piątku (17.03) na sobotę na ulicy Niemodlińskiej w Opolu 30-latek zaatakował mężczyznę. Zadał mu toporkiem… » więcej 2023-03-20, godz. 12:00 Popili, ukradli samochód i doprowadzili do kolizji Do tych zdarzeń doszło w Gogolinie. Zaczęło się od zgłoszenia kolizji, które wpłynęło do oficera dyżurnego policji w Krapkowicach poniedziałek (13… » więcej 2023-03-20, godz. 11:00 "Miało być na dresy i obóz sportowy". Niepełnosprawni judocy z Opola bez dotacji sportowej [INTERWENCJA] - Znalazły się pieniądze dla wszystkich, tylko nie dla nas - mówi Lesław Licznar, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo działającego przy I Liceum… » więcej 2023-03-20, godz. 10:05 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na trasie z Nysy do Prudnika W miejscowości Niemysłowice - to droga krajowa nr 41 - dachował samochód osobowy. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia. » więcej 2023-03-20, godz. 03:00 Rusza remont DW 901 koło Zawadzkiego. Długi objazd do końca roku Uwaga kierowcy. Rusza duża inwestycja drogowa w powiecie strzeleckim. Dziś (20.03) zostanie zamknięta dla ruchu droga wojewódzka nr 901 na odcinku Zawadzkie… » więcej 2023-03-19, godz. 21:20 Europoseł Anna Zalewska spotkała się z mieszkańcami Namysłowa. Nie brakło lokalnych tematów Spotkanie z europoseł Anną Zalewską w Namysłowie rozpoczęło cykl spotkań w ramach trasy objazdowej 'Przyszłość to Polska'. Wśród głównych tematów… » więcej 2023-03-19, godz. 20:19 Ruszają darmowe szczepienia przeciw HPV dla dwunastolatek z Opola W Opolu rusza program bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV dla dziewczynek urodzonych w 2011 roku. Szczepienia będą prowadzone w Poradni Dziecięcej… » więcej 2023-03-19, godz. 19:35 "Mój dom w plecaku", czyli zestaw przeżycia. Akcja Caritas dla osób bezdomnych Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi zbiórkę dla osób bezdomnych pod hasłem 'Mój dom w plecaku'. Potrzebne są plecaki, latarki, artykuły higieniczne, które… » więcej 2023-03-19, godz. 19:20 Wysłużonym autem przez całą Europę. Opolanin chce wystartować w Złombolu Dawid Pietruska, taksówkarz i pasjonat motoryzacji z Opola, szykuje się do jednego z najciekawszych wakacyjnych rajdów. Zamierza 32-letnią Skodą Favorit dojechać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »