Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Prof. Andrzej Antoszewski: nasza demokracja niebezpiecznie…
2024-04-26, 11:23 Autor: Ireneusz Prochera

Prof. Andrzej Antoszewski: nasza demokracja niebezpiecznie przechylona

Czy w Polsce mamy demokrację? Odpowiada prof. Andrzej Antoszewski
-Jest cały szereg powodów, by powiedzieć, że nasza demokracja przechyliła się tak niebezpiecznie, że powstają wątpliwości czy to jest jeszcze system demokratyczny. Ale przy wszystkich zastrzeżeniach, przy wszystkich utyskiwaniach na to co stało się w ciągu ostatnich 8 lat, musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy: odbyły się 15 października wybory, które wygrała opozycja. Jedna ze znanych definicji demokracji jest taka, że jest to system, w którym partie rządzące przegrywają wybory. Jeżeli to się stało, jeżeli to przejęcie władzy odbyło się bez większych napięć, nie mamy w Polsce ataku na Kapitol, więć jest to koronny argument na rzecz stwierdzenia, że w Polsce demokracja jeszcze jest - mówił prof.Andrzej Antoszewski w rozmowie z Ireneuszem Procherą.

W dalszej części rozmowy znany politolog pytany był m.in o to czy jest jeden model demokracji oraz czy możliwa jest demokracja nieliberalna?

Zobacz także

2024-11-29, godz. 20:00 Włodzimierz Skalik z Konfederacji o "prezentach mikołajkowych" w sejmie, czyli obniżce składki zdrowotnej i wolnej… Gościem Radia Opole był wiceprzewodniczący klubu Konfederacji, poseł na sejm Włodzimierz Skalik. Rozmawialiśmy o środowych głosowaniach w sejmie, m.in… » więcej 2024-11-29, godz. 19:10 Liderem się rodzimy czy raczej stajemy? Halina Oster o plebiscycie "Liderki Równości" Dzisiaj gościliśmy Halinę Oster - pedagożkę, gerontolożka, wykładowczynię, założycielkę Szkoły dla Dorosłego Człowieka, szefową opolskiego koła… » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 Staże i tzw. ukryty rynek pracy - radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów W kolejnej debacie pracodawców, związkowców i ekspertów rozmawialiśmy o stażach i szykowanej dyrektywie unijnej, która ma staże ujednolicić i tzw. ukrytym… » więcej 2024-11-27, godz. 19:01 Edukacja i rynek pracy w Opolskiem po 20 latach w UE. Maciej Kalski gościem Radia Opole Jak zmieniła się Opolszczyzna w ciągu 20 lat korzystania z funduszu EFS i EFS Plus? Czego dotyczy ten fundusz? O to pytaliśmy w kolejnym programie poświęconemu… » więcej 2024-11-26, godz. 16:24 Tobiasz Gużda o CPK, kandydatach na prezydenta i edukacji zdrowotnej Gościem Radia Opole był Tobiasz Gużda, który odpowiadał na pytania związane z CPK, wyborami prezydenckimi i kandydatami jakie zaprezentowały poszczególne… » więcej 2024-11-26, godz. 16:24 Michał Kalinowski o tym dlaczego Lewica tak późno wystawi kandydata na prezydenta Co się dzieje na Lewicy w kwestii wyborów prezydenckich? Wszystkie partie polityczne zdążyły już przedstawić swoich kandydatów, a Lewica wciąż w powijakach… » więcej 2024-11-25, godz. 20:09 Aleksandra Kot o prawyborach w Koalicji Obywatelskiej i Rafale Trzaskowskim Gościem programu była Aleksandra Kot z Nowoczesnej (KO), którą pytaliśmy o prawybory, z których wyłoniony został kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta… » więcej 2024-11-25, godz. 19:01 Katarzyna Czochara o działaniach rządu ws. powodzian, wyborach prezydenckich Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką była poseł PiS Katarzyna Czochara, z którą rozmawialiśmy o specustawie powodziowej, a także o gorącym… » więcej 2024-11-21, godz. 13:34 Czy wiek emerytalny powinien być uzależniony od prognozowanej długości życia? Takie rozwiązanie rekomenduje Polsce… Temat wieku emerytalnego w Polsce znów powraca. Tym razem rewizję zasad w tym zakresie rekomenduje nam Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mowa jednak nie o konkretnym… » więcej 2024-11-20, godz. 10:27 Jak obecność w Unii Europejskiej odmieniła polską naukę? Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując 20 lat Polski w Unii, wskazuje na dwa główne filary związane z naszą obecnością we wspólnocie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »