Radio Opole » Gospodarka
2017-11-19, 21:34 Autor: Agnieszka Stefaniak

Główny Inspektor Pracy o zmianach w kodeksie pracy

Produkcja w Pearl Stream [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Produkcja w Pearl Stream [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wiesław Łyszczek
Wiesław Łyszczek
- Końca "śmieciówek" nie przewiduję, bo, to wymaga zmiany kodeksu cywilnego, ale w kodeksie pracy można wprowadzić ułatwienia dla osób pracujących na umowy cywilnoprawne - powiedział Radiu Opole minister Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy pytany o przygotowywany nowy Kodeks Pracy.
Jego treść mamy poznać - według zapowiedzi - w przyszłym roku. Współpracując przy tym temacie inspekcja pracy prowadzi szeroko zakrojone kontrole dotyczące m.in. wypłaty, obowiązującej od stycznia minimalnej stawki za godzinę pracy na zlecenie. Wynosi ona, przypomnijmy, 13 złotych brutto.

- Na 12 tys. 600 kontroli w 15 procentach okazało się, że pracodawca nie reguluje tego wszystkiego w sposób taki, jak powinno być, jak ustawa nakazuje. Czyli, generalnie występują nieprawidłowości. Dotyczyły one niewypłacania obowiązkowych 13 złotych brutto, obniżania tego wynagrodzenia, ale także potrącania pracownikom za używanie sprzętu, w który ten pracodawca wyposażył ludzi. To są działania niezgodne z przepisami - mówi minister Wiesław Łyszczek.

Zapisy nowego kodeksu mogą chronić także pracujących na umowy cywilno-prawne - przekonuje.

- Główne moje założenie będzie takie, żeby w następnym roku dążyć do tego, żeby te umowy o dzieło objąć ubezpieczeniem wypadkowym. A to z tego powodu, że osoby, które ulegną wypadkom przy pracy, względnie ich rodziny, nie mają odszkodowań. Chcę by był jeden protokół powypadkowy do zleceń i do umów o dzieło i do umów o pracę. By była jedna komisja, która ustala przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy, co bardziej daje możliwość ustalenia stanu faktycznego - dodaje Łyszczek.

Na dziś obowiązuje przepis mówiący, że gdy dochodzi do wypadku współpracownika, zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej, sprawa badania okoliczności leży po stronie zleceniodawcy.
Wiesław Łyszczek 1
Wiesław Łyszczek 2

Gospodarka

2024-06-10, godz. 08:44 ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców w regionie 27 830 cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie. W zestawieniu najliczniejszą grupą są Ukraińcy. - Jest ich w regionie zgłoszonych do ubezpieczenia… » więcej 2024-06-09, godz. 13:14 Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów. Komu przysługuje świadczenie? Oprócz emerytury i renty także dodatek pielęgnacyjny. ZUS rozpoczął wypłacanie świadczenia uprawnionym osobom. Dodatek przysługuje emerytom i rencistom… » więcej 2024-06-08, godz. 09:30 Prace na zamku w Grobnikach opóźnione. "Mam nadzieję, że do końca lata dach zostanie zrobiony" Opóźniają się prace remontowe dawnej Komandorii Joanitów w Grobnikach. To największa inwestycja gminy Głubczyce realizowana w ostatnim czasie. Samorząd… » więcej 2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »