Radio Opole » Gospodarka
2023-09-14, 12:47 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Można na tym zarabiać". Opolscy rolnicy o ukraińskim zbożu

Rolnictwo na Opolszczyźnie. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Maciej Marciński]
Rolnictwo na Opolszczyźnie. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Maciej Marciński]
- W sprawie ukraińskiego zboża potrzebne są rozwiązania systemowe. Możemy przecież na tym zarabiać - mówi szef Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich. Dziś komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że zapewne dojdzie do przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września, decyzja jednak - jak dodał - zapadnie w ostatniej chwili.
Stosowną uchwałę wzywającą Komisję Europejską do przedłużenia zakazu przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

- My musimy mieć rozwiązania systemowe. Rok już straciliśmy o gadaniu o jakiś korytarzach humanitarnych, co już o nich mówią, że to "yeti korytarze", bo niby są, ale nikt ich nie widział. Budujmy port zbożowy, zacznijmy na tym zarabiać, jest tani towar z Ukrainy, jest Ukraina zdesperowana - mówi Marek Froelich.

Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy, który produkuje zboża jest zadowolony ze stanowiska polskiego rządu. O opłacalności produkcji "na dziś" mówi krótko - tragiczna.

- Ceny nawozów spadły, ale nie do poziomu sprzed pandemii czy wojny. A ceny zbóż są w tej chwili niższe niż przed wojną, niż przed pandemią. To się rozjeżdża. Ceny kosztów nie są adekwatne do ceny, jaką my otrzymujemy za nasze produkty rolne.

Przypomnijmy, zakaz importu z Ukrainy dotyczy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Gospodarka

2023-09-27, godz. 14:00 Nowy komfort jazdy w gminie Gorzów Śląski. Koniec inwestycji wartej niemal 2 miliony złotych Zakończył się remont nawierzchni kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 487 między Uszycami a Zdziechowicami w gminie Gorzów Śląski. » więcej 2023-09-27, godz. 08:00 Parafie beneficjentami rządowej dotacji. Skorzysta między innymi Głogówek Głogówek otrzymał blisko 900 tys. zł w drugim naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W obecnej edycji rządowego wsparcia Głogówek dostał pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 21:00 Nowy park do dyspozycji mieszkańców Praszki. Kilka możliwości spędzenia czasu Można korzystać z nowego parku rekreacyjnego w Praszce. Zakończyła się trwająca ponad rok budowa infrastruktury przy ulicy Kolorowej. » więcej 2023-09-26, godz. 18:00 Innowacyjne rolnictwo. Gospodarze z Mosznej wyróżnieni Opolscy rolnicy zmieniają specjalizację w swoich gospodarstwach i są za to nagradzani. Przykład gospodarzy z Mosznej, którzy wcześniej hodowali zwierzęta… » więcej 2023-09-26, godz. 15:15 Jest kasa, będzie realizacja. Powiat prudnicki i nyski otrzymał pieniądze od województwa na 3 zadania Dwa powiaty, trzy zadania. Do powiatu prudnickiego z budżetu województwa opolskiego trafi 650 tysięcy złotych, a do nyskiego 50 tysięcy złotych. Jedna z… » więcej 2023-09-25, godz. 17:02 Polsko-czeska współpraca na rzecz nowoczesnego kształcenia zawodowego Uczniowie z Prudnika korzystają z najnowocześniejszych w kraju pracowni dydaktycznych przemysłu 4.0. Laboratoria te są efektem polsko-czeskiego projektu „Technika… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Pierwsze pieniądze na innowacje podzielone. OCRG rusza z drugim naborem 6,5 miliona złotych trafiło do opolskich firm na działania związane z badaniami i rozwojem. To wynik pierwszego naboru w ramach podziału nowej perspektywy… » więcej 2023-09-23, godz. 19:27 "To długo wyczekiwana inwestycja". Droga między Prószkowem a Zimnicami Małymi już przejezdna Po blisko roku od zamknięcia jest już dostępna dla kierowców, pieszych oraz rowerzystów. Mowa o drodze wojewódzkiej nr 429 między miejscowościami Prószków… » więcej 2023-09-22, godz. 15:00 Trwa wypłacanie czternastych emerytur. W regionie otrzyma je ponad 245 tys. osób O przyznanie tych świadczeń nie trzeba wnioskować. ZUS z urzędu przekaże pieniądze na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. » więcej 2023-09-22, godz. 11:11 Firma farmaceutyczna wpłaciła 18 milionów złotych zaległego podatku po kontroli opolskiej KAS 18 milionów złotych zaległego podatku CIT wpłaciła spółka należąca do międzynarodowej grupy farmaceutycznej. To efekt kontroli urzędników opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »