Radio Opole » Gospodarka
2022-06-24, 08:00 Autor: Maja Laksy

Mieszkańcy Opola mogą zapłacić za ciepło nawet o 60% więcej. To przede wszystkim efekt wysokich cen opału

W budynku BCM przy ulicy Nysańskiej ne działa ogrzewanie [fot. Daniel Klimczak]
W budynku BCM przy ulicy Nysańskiej ne działa ogrzewanie [fot. Daniel Klimczak]
Przedstawiciele Energetyki Cieplnej Opolszczyzny zapowiadają wzrost kosztów ciepła nawet o 60%. To historyczna podwyżka cen, która wchodzi w życie już 28 czerwca.
Przedstawiciele spółki tłumaczą, że to, o ile więcej mieszkańcy zapłacą za ciepło, zależy od korzystania z konkretnej grupy taryfowej. Dodają również, że wzrost kosztów jest spowodowany m.in. znacznie wyższymi cenami za źródła energii.

- Jest to spowodowane gigantycznymi wzrostami cen opału. Jeżeli chodzi o prowadzenie działalności ciepłowniczej, to jest to główny i podstawowy koszt. Ta sytuacja, która ma miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy, a w tej chwili bardzo się nasiliła, powoduje, że ceny opału wzrosły kilkukrotnie. Te zmiany cen w zależności od lokalizacji i grupy taryfowej będą się wahały w zakresie od 35 do 58% - mówi Tomasz Piętka, dyrektor ds. handlowych ECO w Opolu.

To jednak niejedyny wzrost cen, z jakim będą zmagali się mieszkańcy Opola. Już od 1 lipca bieżącego roku wchodzi w życie nowa opłata za deszczówkę.

- Opłata ta wzrasta o 25%. Mówiąc wprost i przeliczając to na mieszkanie, to jest to około 10 groszy na metr kwadratowy miesięcznie. Szacowaliśmy, że wzrost opłat za mieszkanie to będzie około 13-15% opłat niezależnych od nas. Wszystko to, o czym mówię to są ceny urzędowe, na które my nie mamy wpływu - mówi Arkadiusz Kowara, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu.

Jak dodaje prezes, na wzrost opłat za mieszkanie składają się wzrosty cen urzędowych: wzrost opłat za ciepło o ok. 45% oraz nowa opłata za deszczówkę ok. 10gr/m2 miesięcznie.

Dodajmy, że to już druga i być może nieostatnia w tym roku podwyżka kosztów ciepła. Jak argumentują przedstawiciele ECO, wzrost lub spadek cen będzie uzależniony od sytuacji na rynku i cen za opał.
Tomasz Piętka
Arkadiusz Kowara

Gospodarka

2022-09-28, godz. 16:45 Ekologia i możliwości rozwoju. Gruntowna przebudowa oczyszczalni ścieków w Oleśnie Przede wszystkim ekologia, ale też oszczędności i możliwość rozwoju gospodarczego. To główne korzyści wynikające z gruntownej przebudowy oczyszczalni… » więcej 2022-09-28, godz. 16:00 Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc prawną. OCRG podpisało porozumienie z adwokatami i radcami prawnymi Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na fachową pomoc prawników. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu między Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki a Okręgową… » więcej 2022-09-27, godz. 20:30 ''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi… Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 "Droga na osiedlu Róży Wiatrów musi być zrobiona" Ruszył przetarg na realizację kolejnej inwestycji w Opolu Już niebawem w stolicy regionu rozpocznie się kolejna ważna inwestycja. Chodzi o budowę nowej drogi na osiedlu Róży Wiatrów w dzielnicy Chmielowice. Opolski… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 "Tych ofert jest zdecydowanie mniej". WUP o opolskim rynku pracy Coraz mniej ofert pracy pojawia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Jednak dobra informacja jest taka, że bezrobocie od 3 miesięcy utrzymuje się na… » więcej 2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »