Radio Opole » Gospodarka
2022-09-16, 16:13 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: wyższe ceny za eksploatację mieszkań mogą spowodować wzrost liczby dłużników. Na razie sytuacja jest dobra

Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Ceny za opłaty eksploatacyjne w opolskich spółdzielniach mieszkaniowych szybują w górę. Drożeje nie tylko cena za wodę czy gaz, ale też za prąd. A co za tym idzie mieszkańcy muszą płacić większy czynsz. To z kolei może doprowadzić do coraz większych zadłużeń. Na razie, jak informują prezesi spółdzielni, jest dobrze i zadłużenie jest niewielkie. Jednak nie wiadomo, co będzie dalej.
- Od sierpnia 2021 roku do sierpnia tego roku, liczba dłużników spadła o 410 osób i obecnie zadłużonych jest 2 procent naszych wszystkich lokatorów - mówi Janusz Turek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Opolu.

- Generalnie nasz dług wynosi milion 500 tysięcy złotych, on wydaje bardzo wysoki, ale przy naliczeniach rocznych rzędu 72 milionów złotych to jest on niewielki i jest bardzo dobry wynik. My też wprowadziliśmy innowacyjny system windykacyjny. To jest taki system, który uporządkowaliśmy, ale jest on też ma taki czynnik ludzki. Mianowicie, my dokonujemy szeregu rozmów z dłużnikami i na taką okoliczność my też podpisujemy różnorakie ugody.

- U nas te zadłużenia oscylują w granicach 3 procent. My cały czas prowadzimy działania windykacyjne, więc one się utrzymują - dodaje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu.

- Na tę chwilę te zadłużenia mamy na podobnym poziomie. Jest różnie, bo w całym roku one falują, ale na tę chwilę nie obserwujemy znaczącego wzrostu zadłużeń. Mam nadzieję, że będzie tak dalej. Jeżeli chodzi o eksmisje, to musi być wszystko przeprowadzone w oparciu o prawomocny wyrok sądu.

Dodajmy, że od kwietnia spółdzielnie mieszkaniowe ponownie zyskały prawo do eksmisji. Pandemiczny zakaz został zniesiony.
Janusz Turek
Arkadiusz Kowara

Gospodarka

2022-11-29, godz. 16:35 Miliard euro dla woj. opolskiego. Jest zgoda komisarza ds. spójności i reform UE To już pewne. Samorząd województwa opolskiego otrzyma blisko miliard euro funduszy unijnych. Dziś (29.11) Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform… » więcej 2022-11-29, godz. 16:10 Głogówek rozpoczął sprzedaż węgla. Zainteresowanie jest dość spore Ruszyła sprzedaż węgla dla mieszkańców gminy Głogówek. W pierwszym rzucie samorząd otrzymał z państwowych dostaw 100 ton opału, był to wyłącznie… » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 17:00 Można wnioskować o mieszkanie OTBS w Opolu-Winowie. Trzeba spełnić kilka warunków Ruszył nabór wniosków o najem mieszkań na nowym osiedlu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To cztery budynki ze 159 lokalami w Opolu - Winow… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Olesno przygotowuje się do budowy mieszkań SIM. Na początek 14 lokali Projektant przygotowuje koncepcję pierwszego budynku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ulicy Słowackiego w Oleśnie. » więcej 2022-11-28, godz. 13:00 Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła dzisiaj (28.11) przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budynku byłego dworca PKP. Samorząd po gruntownym remoncie… » więcej 2022-11-27, godz. 17:30 "Twoje M". Znaleźli się chętni na gminne mieszkania w Strzelcach Opolskich W ramach gminnego programu rozwoju mieszkalnictwa „Twoje M” budowane są kolejne 64 mieszkania własnościowe. » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »