Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-11, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: jedni płacą, inni nie. Podatek za deszczówkę utknął w sądzie

Opłaty za deszczówkę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opłaty za deszczówkę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opłata za deszczówkę [fot. pixabay]
Opłata za deszczówkę [fot. pixabay]
Choć w ubiegłym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił opłatę za deszczówkę, to WIK nadal wysłała do mieszkańców stolicy regionu rachunki. Robi to, mimo że nie ma ostatecznej decyzji, czy nowa opłata jest zgodna z prawem. Opolski ratusz odwołał się od wyroku opolskiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego i nadal czeka na postanowienie.
Opolanie w tej całej sytuacji są trochę zdezorientowani. Nie wiedzą czy płacić, czy też nie. Nie wiedzą tego też spółdzielnie mieszkaniowe w Opolu.

- My, jako spółdzielnia stoimy na stanowisku, że brak jest podstaw prawnych do wprowadzenia takiej opłaty, a właściwie quasi podatku, który obciążałby naszych mieszkańców - wyjaśnia Rafał Ostrowski, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu.

- My nie znajdujemy podstaw prawnych do tego, żeby tę opłatę uiszczać. Pomimo tego, że spółka WIK wysyła nam co miesiąc faktury za korzystanie z kanalizacji deszczowej, to my tych faktur nie uiszczamy, bo jesteśmy zdania, że brak podstaw prawnych ku temu. Jeślibyśmy przystąpili do tej opłaty, to spowodowałoby to wzrost opłaty za mieszkanie, w zależności od nieruchomości, od 5 groszy za metr kwadratowy miesięcznie do nawet 15 groszy.

Zdaniem Adama Leszczyńskiego, rzecznik prasowego opolskiego ratusza, za deszczówkę trzeba płacić, bo jest to opłata za eksploatację kanalizacji burzowej na terenie miasta.

- Jest to efekt tego, że jakiś czas temu Wody Polskie wprowadziły opłatę za wypływanie deszczówki z miasta do rzeki Odry. Są to kwoty naprawdę spore, dlatego też jest decyzja taka, żeby mieszkańcy ponosili te opłaty za eksploatację.

Jak dodaje rzecznik ratusza, na razie nie wiadomo, czy niepłacący za deszczówkę poniosą konsekwencje, a ci którzy wnoszą opłaty, będę mieli je zwrócone. Ostateczna decyzja ma zapaść po wyroku NSA.
Rafał Ostrowski
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 18:49 Namysłowskie starostwo chce oszczędzać na ogrzewaniu i prądzie, ale nie kosztem pacjentów czy uczniów Choć namysłowskie starostwo planuje oszczędności, to pacjenci tamtejszego szpitala nie muszą obawiać się zimnych sal. Także szkoły prowadzone przez powiat… » więcej 2022-09-28, godz. 18:15 12 pacjentów z COVID-19 na oddziale zakaźnym w Opolu. "Sytuacja w regionie jest stabilna" Minionej dobry w kraju potwierdzono 4879 zakażeń koronawirusem, a w ostatnim tygodniu prawie 27 tysięcy infekcji. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa ponad… » więcej 2022-09-28, godz. 17:10 Ciemno wzdłuż ul. 1 Maja w Opolu, mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo. Ratusz zapowiada naprawę oświe… Mieszkańcy ul. 1 Maja w Opolu skarżą się na deficyt oświetlenia. Jak mówią, problem z niedziałającymi latarniami pojawił się w zeszłym tygodniu i do… » więcej 2022-09-28, godz. 17:00 Brzeg: zamiast mandatu, strażnicy miejscy przywieźli... pieniądze. Właścicielka zostawiła je w parku Niewiele brakowało, a mieszkanka Brzegu przypłaciłaby roztargnienie utratą sporej ilości pieniędzy. Tym razem jednak kobieta może mówić o sporym szczęściu… » więcej 2022-09-28, godz. 16:15 Wypadek w Kup na DW 461. Dachował samochód osobowy Poważny wypadek w Kup na drodze wojewódzkiej nr 461. Na ul. Brynickiej dachował samochód osobowy. » więcej 2022-09-28, godz. 14:30 Trwa policyjna akcja NURD. Funkcjonariusze obserwują zachowania pieszych i rowerzystów Opolscy policjanci obserwują dziś (28.09) zachowania pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Trwa ogólnopolska akcja NURD, czyli… » więcej 2022-09-28, godz. 14:26 Projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym "lex Wiśniewski" trafi do wykazu prac Rady Ministrów Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym 'lex Wiśniewski' ma zapobiec patologiom związanym… » więcej 2022-09-28, godz. 14:00 Opolskie trojaczki wyszły ze szpitala. "Od dziś rodzinka jest w komplecie" Trojaczki, które w sierpniu przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu opuściły dziś (28.09) szpital. Maluchy… » więcej 2022-09-28, godz. 13:20 Tygodniowy raport MZ: prawie 27 tys. zakażeń koronawirusem w kraju i 446 na Opolszczyźnie. Zmarły 82 osoby 26 736 zakażeń koronawirusem odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 5205 z nich to infekcje ponowne. » więcej 2022-09-28, godz. 13:00 Nowe atrakcje na wieży widokowej w Głubczycach. "To nie tylko piękne krajobrazy, ale też poznawanie historii" Modele armat, halabardnik, wybijanie pamiątkowych monet, eksponaty muzealne czy wystawa prac plastycznych - to tylko niektóre z nowych atrakcji, jakie czekają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »