Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-29, 08:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Miała nie wzrosnąć, a jednak będzie wyższa. Opolanie zapłacą więcej za tzw. deszczówkę

Opolscy radni podnieśli opłatę za tzw. deszczówkę [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolscy radni podnieśli opłatę za tzw. deszczówkę [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańców Opola czeka kolejna podwyżka, tym razem za tzw. deszczówkę. Dla właściciela domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowych będzie to 85 groszy miesięcznie, a rocznie będzie to ponad 10 złotych. Choć podwyżka nie jest duża, to wywoła wczoraj (28.04) podczas sesji burzliwą dyskusję. Dotyczyła głównie zasadności uiszczania tej opłaty. Nadal nie ma postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który miał zdecydować, czy opłata jest zgodna z prawem.
- Ta podwyżka podyktowana jest między innymi tym, że wzrosły koszty utrzymania kanalizacji. Tę opłatę ponoszą nie tylko mieszkańcy, ale także my oraz przedsiębiorcy - mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

- Jeżeli chodzi o mieszkańca budynku wielorodzinnego, czyli bloku, to ten wzrost będzie groszowy dlatego, że tych mieszkań jest tam na przykład czterdzieści. Ten wzrost tej opłaty jest naprawdę marginalny. Ta uchwała jeszcze nie została uchylona wyrokiem prawomocnym. W związku z tym ja się nie podejmuje rozstrzygania za Naczelny Sąd Administracyjny.

Jednym z radnych, który sprzeciwiał się wprowadzeniu tej opłaty był Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Czy poprzednia uchwała rady miasta, która była, jest zgodna z prawem, tego nie wiemy. Na razie sąd orzekł, że nie, a więc tej podstawy nie ma. Rozumiem, że na tej podstawie jest teraz próba nowej uchwały, która może być również zaskarżona. Główny spór też nie jest tylko o to, czy powinniśmy płacić, czy nie, ale też, w jakiej kwocie. Przy poprzedniej uchwale było powiedziane, że ta kwota, która jest wyliczona jest wystarczająca, uwzględnia wszystkie koszty odtworzenia rur czy pracowników. I tu się obawiam, czy źle to obliczono, czy jest może w tym wszystkim drugie dno.

Dodajmy, że według danych z WiK-u, dług osób, które nie płacą za deszczówkę wynosi obecnie ponad 2 miliony 500 tysięcy złotych.
Małgorzata Stelnicka
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »