Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-10, 16:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: mieszkańcy dwóch spółdzielni mieszkaniowych muszą liczyć się z większymi opłatami za czynsz. Ciepło zdrożało o nawet 60 procent

Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Rosną opłaty za czynsz [fot.M.Matuszkiewicz]
Niełatwe czasy czekają mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych w Opolu. Zarówno spółdzielnia mieszkaniowa "Przyszłość", jak i Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządzająca blokami na osiedlu AK poinformowały o podwyżce czynszów. Ma to związek ze wzrostem cen ciepła. Od tego miesiąca lokatorzy muszą się liczyć z większymi kosztami od 40 do nawet 60 procent.
- My teraz pobieramy zaliczki na sezon grzewczy i mamy nadzieję, że ta zwiększona kwota wystarczy na pokrycie faktur w zimie. Zdajemy sobie sprawę, że te ceny są teraz wysokie, ale to nie jest zależne od nas - mówi Małgorzata Hajduk, zastępca prezesa ds. technicznych w spółdzielni mieszkaniowej "Przyszłość" w Opolu.

- Dla przykładu powiem, jak to wygląda w przypadku mieszkania o powierzchni 42 metrów kwadratowych. W zeszłym roku w sierpniu czynsz wynosił 297 złotych, a w tym roku na 1 sierpnia wynosi on 407 złotych. W tym ogrzewanie centralne w 2021 roku kosztowało 101 złotych, a w tym już 181 złotych.

- Dostaliśmy informację o podwyżkach i niestety nie jest to miła wiadomość. Będzie trzeba jakoś to płacić - dodają mieszkańcy osiedla Chabry w Opolu.

- Na razie podrożało tylko centralne, w moim przypadku to jest 100 złotych. Dla mnie jako emerytki, to jest bardzo dużo. - Nieuniknione to było, jak wszystko inne. Godzę się z tym, bo co innego zrobię. - My mamy podwyżkę około 70 złotych. Mam 4-osobową rodzinę i płacimy teraz 725 złotych, a wcześniej to było 645 złotych. - Może być bardzo ciężko po tych wszelkiego rodzaju opłatach. Będzie ciężko, naprawdę.

Dodajmy, że według zapowiedzi Urząd Regulacji Energetyki ma blokować podwyżki cen za ciepło systemowe. Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 procent. Ponadto minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że w tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa.
Małgorzata Hajduk
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 17:15 "Namalowałam policjanta, dzieci i przejście dla pieszych". Finał konkursu plastycznego "Bezpieczny przedszkolak" W Publicznym Przedszkolu nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu odbył się dzisiaj (07.10) finał wojewódzkiego konkursu plastycznego ''Bezpieczny przedszkolak'' oraz promocja… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »