Radio Opole » Gospodarka
2022-08-20, 11:15 Autor: Witold Wośtak

Kto dostarczy i za ile prąd do gminy Kluczbork? Podwyżka kosztów jest ogromna

Centrum Kluczborka [fot. www.facebook.com/Kluczbork]
Centrum Kluczborka [fot. www.facebook.com/Kluczbork]
Licznik energii elektrycznej [fot. A. Pospiszyl]
Licznik energii elektrycznej [fot. A. Pospiszyl]
Teraz 4 miliony złotych, w przyszłym roku niemal 16 milionów. Tyle gmina Kluczbork może zapłacić za prąd w nadzorowanych przez siebie jednostkach.
Po drugim przetargu na zakup energii elektrycznej magistrat dostał oferty wyższe o 448 procent w porównaniu do obecnych. Nie zmienia tego fakt, że gmina należy do grupy zakupowej, organizowanej ze Związkiem Gmin Śląska Opolskiego. Kluczborski magistrat nie podpisał umowy i w planie jest ogłoszenie trzeciego przetargu.

- Myślę, że konieczny jest duży udział rządu w sprawie energii elektrycznej - mówi burmistrz Jarosław Kielar.

- Widzimy na przykładzie paliwa, że przez jakiś czas było bardzo drogo, a teraz jest nieco taniej. Zajęcie się tą sprawą jest bardzo ważne, bo ona dotyczy przecież wszystkich mieszkańców, a nie tylko gminy Kluczbork. Dziwne jest to, że przetargów nie wygrywają firmy, w których ma udział Skarb Państwa, tylko firmy prywatne. Tuż za nimi są przedsiębiorstwa typu TAURON i Energa.

Gmina ma na utrzymaniu między innymi oświetlenie uliczne, żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Pytamy burmistrza, czy ma pomysł na rozwiązanie problemu cen prądu.

- Receptą może być między innymi wyłączenie światła, lamp oraz wprowadzanie innych oszczędności. Nie jesteśmy jednak w stanie zupełnie nie używać światła, bo to jest niemożliwe. Mówiąc poważnie, to uderzy bezpośrednio w mieszkańców przez taryfę wodną.

Dzisiaj opłata za wodę i ścieki to 10,50 złotych. Jeśli natomiast wejdzie w życie nowa taryfa, stawka może skoczyć do 17-18 złotych za metr sześcienny.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »