Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-29, 19:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Będzie ciemno. W Dąbrowie w ramach oszczędności wyłączane będą w nocy latarnie

W Dąbrowie w ramach oszczędności wyłączane będą w nocy latarnie [fot. Mariusz Chałupnik]
W Dąbrowie w ramach oszczędności wyłączane będą w nocy latarnie [fot. Mariusz Chałupnik]
"Podwyżki są tak duże, że musimy szukać oszczędności" - tak urzędnicy gminy Dąbrowa argumentują pomysł czasowego wyłączania ulicznego oświetlenia. Latarnie będą wygaszane od północy do 5.00 rano. Po raz pierwszy stanie się to już tej nocy.
Skarbnik Dąbrowy Katarzyna Szafarska wykazuje, że obecnie na opłatę za energię elektryczną gmina wydaje 250 tysięcy złotych. Niedługo ta kwota ma wynieść milion złotych.

- Za megawatogodzinę płaciliśmy 260 złotych, a po przetargu na kolejny rok mamy 1750 złotych - zaznacza Szafarska. - Staramy się szukać oszczędności. Podwyżki prądu akurat są jednymi z najbardziej odczuwalnych. Chcę jednak uspokoić mieszkańców. My po prostu testujemy możliwości. Chcieliśmy wyłączyć połowę latarń, ale okazało się, że ten nasz system jest tak przestarzały, że nie damy rady tego zrobić.

Zdania mieszkańców, co do pomysłu gminy na taką formę oszczędności są podzielone. Niektórych zraziły już same testy wyłączania oświetlenia, które były przeprowadzone w ubiegłym tygodniu.

- Po co w nocy ma świecić, dla kogo? - pyta pan Józef. - Jak wyłączą to przynajmniej będą jakieś oszczędności.

- Ktoś wspominał, że tylko boczne ulice będą wyłączane, a podczas testów u nas była wyłączona główna ulica. Strasznie było i nie wyobrażam sobie, aby tak miało zostać - przekonuje pani Maria.

- Uważam, że to dobry krok, aby trochę zaoszczędzić, ale nie wiem, czy to nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo. Być może nie jest to do końca dobre rozwiązanie - uważa pan Roman.

- Niech wyłączają, bo skąd mają brać pieniądze - mówi pani Julianna.

- Innego rozwiązania jednak nie ma - zaznacza adwokat Wojciech Proszewski, prawnik gminy Dąbrowa. - Była to bardzo trudna decyzja. Dużo trudniejsze byłoby na przykład zamknięcie żłobka czy przedszkola. Tego nie możemy zrobić. Jesteśmy na etapie testowania tych wyłączeń. Reagujemy na sugestie mieszkańców.

Z nocnymi ciemnościami mieszkańcy gminy Dąbrowa muszą liczyć się przynajmniej przez kilkanaście dni. Gdy okaże się, że wyłączenia nie przynoszą wymiernych korzyści, to latarnie najprawdopodobniej z powrotem będą świeciły pełnym blaskiem.
Katarzyna Szafarska
mieszkańcy Dąbrowy
Wojciech Proszewski

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 21:25 Pogorszone warunki jazdy na Opolszczyźnie. Dwie osoby poszkodowane w dwóch wypadkach Wieczorne wypadki na drogach województwa opolskiego. Do zdarzeń, do których doszło w Opolu i Chrzowicach gminie Prószków, mogły przyczynić się pogorszone… » więcej 2022-12-07, godz. 20:50 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 20:15 Nowa formuła Legii Akademickiej kusi chętnych studentów Coraz więcej studentów interesuje się służbą w wojsku i Legią Akademicką. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu może być kolejną uczelnią w regionie, która… » więcej 2022-12-07, godz. 19:40 Wykonawca "poległ" przy budowie kolumbarium w Namysłowie. Miasto będzie szukać innej firmy Namysłów nadal ma problem z budową kolumbarium na cmentarzu przy ulicy Oławskiej. Dotychczasowy wykonawca nie był w stanie dokończyć zadania, przez co gmina… » więcej 2022-12-07, godz. 19:10 Krzywe, czy zrobione ze sztuką? Kierowcy pytają o nowe rondo przy USK w Opolu Wykonawcy przy budowie tej inwestycji ewidentnie zakręciło się w głowie. Słuchacze Radia Opole pytają, co miał na myśli projektant tworzący nowe rondo… » więcej 2022-12-07, godz. 18:30 Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach przeszedł kompleksowy remont [ZDJĘCIA] Zakończył się remont Domu Matki i Dziecka w Opolu. O tym, że placówka wymaga rozbudowy, mówiło się od 2011 roku. Po tzw. baraku, w którym przeciekał… » więcej 2022-12-07, godz. 18:10 Będzie mieszkanie chronione w Bąkowie. Ułatwi start w dorosłe życie Trwa remont niewielkiego budynku w Bąkowie obok Kluczborka na potrzeby chronionego mieszkania treningowego. » więcej 2022-12-07, godz. 17:15 "Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Zarzut za zarzut. Nie słabnie konflikt między szefostwem Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Kolejna odsłona konfliktu w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Konferencję prasową zwołali dwaj członkowie zarządu: Paweł Kawecki i Stanisław Janik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:45 "Liczba ofiar przemocy rośnie". Policja z MOPR-em przeprowadziła akcję "Biała Wstążka" Białymi wstążkami przekonywali policjanci mieszkańców Opola, żeby nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka. To w ramach ogólnopolskiej kampanii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »