Radio Opole » Gospodarka
2022-08-23, 06:45 Autor: Witold Wośtak

Dobrodzień szuka oszczędności. Chce stworzyć rozproszoną farmę fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rynek w Dobrodzieniu [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Dobrodzieniu]
Rynek w Dobrodzieniu [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Dobrodzieniu]
Założenie spółdzielni energetycznej ma przynieść gminie Dobrodzień oszczędności. Celem jest ograniczenie zakupu prądu od TAURON-u.
Samorząd ma 3 miliony 700 tysięcy złotych dotacji z Polskiego Ładu na poprawę efektywności energetycznej. W związku z tym gmina chce zbudować rozproszoną farmę fotowoltaiczną - wytypowano już 16 budynków podlegających magistratowi.

- To między innymi szkoły, przedszkola i świetlice, ale chcemy rozpocząć od kilku lokalizacji - mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

- Tam planujemy założenie fotowoltaiki. Tyle, że instalacje w niektórych przypadkach byłyby przewymiarowane. To oznacza, że wyprodukowalibyśmy więcej energii, niż zużywa dany budynek. Musielibyśmy oddawać nadwyżkę TAURONOWI, a kupować wieczorem w wyższych stawkach. W związku z tym chcemy utworzyć spółdzielnię energetyczną, bo ona pozwala dystrybuować energię wewnątrz spółdzielni.

Jedna z firm doradczych pomoże Dobrodzieniowi w utworzeniu spółdzielni, a ważnym aspektem będzie ewentualna lokalizacja magazynu energii elektrycznej.

- Firma odpowiedzialna za audyt dla nas ma za zadanie określić, jaki będzie odbiór na danym budynku i jeżeli będzie mocno przewymiarowane, byłoby fajnie tam postawić magazyn, złapać tę energię i na przykład wieczorem puścić ją na oświetlenie uliczne. Nie ukrywajmy, magazyny nie trzymają energii przez miesiąc. Mówiono nam, że dają radę na 24 godziny.

Instalacja ekranów fotowoltaicznych może ruszyć na wiosnę 2023 roku, natomiast jest szansa na rejestrację spółdzielni na początku roku.
Andrzej Jasiński 1
Andrzej Jasiński 2

Gospodarka

2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej 2022-12-05, godz. 11:00 Kolejna ulica prowadząca do kozielskiego rynku została wyremontowana Zakończył się kompleksowy remont ulicy Pamięci Sybiraków przy starówce w Koźlu. Droga prowadząca do rynku została już udostępniona kierowcom. To kolejna… » więcej 2022-12-04, godz. 15:00 Kędzierzyn-Koźle modernizuje bazę sportową Boisko do koszykówki i siatkówki na 'Orliku' przy ulicy Skarbowej w Kędzierzynie-Koźlu już świeci nowością. Po starej nawierzchni nie zostało nawet wspomnienie… » więcej 2022-12-04, godz. 11:45 Są pieniądze do wzięcia. WFOŚiGW w Opolu rusza z projektem edukacji ekologicznej Chcesz uczyć jak dbać o środowisko - jest ku temu okazja. W poniedziałek (5.12) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu startuje… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Kolejne dwie duże inwestycje w Gogolinie i Krapkowicach Halę produkcyjną postanowiła wybudować w Krapkowicach firma TRIPS Automatyka Polska. W przyszłym zakładzie montowane będą szafy sterownicze, które zarządzają… » więcej 2022-12-03, godz. 10:00 Mieszkańcy 33 miejscowości doczekają się nowej kanalizacji. "Gdy będzie ta infrastruktura, ludzie tu zostaną" 12 gmin z województwa opolskiego oraz 6 spółek z udziałem samorządów otrzymało pieniądze na poprawę infrastruktury wodno-ściekowej. Łącznie trafiło… » więcej 2022-12-02, godz. 21:45 Remontów na DW 454 z Opola do Namysłowa ciąg dalszy. Oddano dwa odcinki Dwa ważne odcinki drogi wojewódzkiej 454 oddano oficjalnie do użytku po remontach wartych w sumie przeszło 3,5 miliona złotych. » więcej 2022-12-02, godz. 21:00 Liderzy biznesowi znów dzielili się wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami Dziewięciu doświadczonych liderów biznesowych i dziewięciu przedsiębiorców chcących rozwijać się. Tak wyglądała szósta edycja Opolskiego Programu Mentoringu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »