Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu"

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Envato Elements]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Envato Elements]
Licznik energii elektrycznej [fot. A. Pospiszyl]
Licznik energii elektrycznej [fot. A. Pospiszyl]
Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej. Samorządowcy już szukają oszczędności. Mają też kilka pomysłów, co zrobić, by zużywać mniej prądu.
- Postanowiłem, że będę nagradzać tych, którzy będą oszczędzać tę energię. Poprosiłem pracowników wszystkich jednostek, aby zaczęli korzystać z tego prądu, tak jak u siebie w domu - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Też chce powiedzieć o rozwiązaniach systemowych. Jeżeli ktoś powie, że ma bardzo dużo punktów poboru ciepłej wody z punktów elektrycznych, to chciałabym, aby zamontować tam nowoczesne baterie perlatory. Ta woda wtedy leci 6-8 sekund. Ponadto, jeżeli gdzieś jest możliwość zamontowania czujników ruchu i włączania światła to robimy tak.

- My już naszych pracowników poinformowaliśmy, aby wszelkie zbędne źródła energii wyłączać - dodaje Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Prosimy pracowników, żeby wszystkie urządzenia były po pracy powyłączane, bo jednak one generują prąd i staramy się to robić. Dodatkowo wszystkie urządzenia typu drukarki i komputery są wyłączane z sieci po zakończeniu pracy. My też preferujemy pracę zdalną. Już teraz mamy pracowników, którzy jak źle się czują, zostają w domu i jeśli mają siły to pracują zdalnie. Wtedy też już robi się ich mniej.

Są też takie instytucje, które do pozyskania oszczędności będą wykorzystywać swoje budynki. Przykładem jest Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie jak podkreśla jego dyrektor Dariusz Byczkowski, atutem są grube mury.

- W lecie jest chłodno, a w zimie jest ciepło. Nie zmarzną ani pracownicy, ani odwiedzający nas goście. My w pomieszczeniach oszczędzać nie możemy, bo są eksponaty, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność, temperaturę, więc tu oszczędzać nie możemy. Jednak możemy na przykład zrezygnować przy okazji imprez plenerowych z dmuchańców. Nie rozświetlamy też dziedzińca.

Przypomnijmy, że jedną z pierwszych gmin, która już pod koniec sierpnia zaczęła szukać oszczędności była Dąbrowa. Tu władze zdecydowały, że latarnie uliczne między północą a godziną 04:30 będą wyłączane.
Andrzej Buła
Renata Cygan
Dariusz Byczkowski

Wiadomości z regionu

2022-11-30, godz. 22:04 Mundial w Katarze. Polska przegrała z Argentyną, ale mamy awans [KOMENTARZE] Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W rozegranym na Stadionie 974 w Dosze meczu 3. kolejki grupy C drużyna… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Zdążyć przed zimą. Wielki front robót na drogach wojewódzkich W połowie grudnia zakończy się remont nawierzchni na DW 385 w Krasnej Górze, podobnie będzie na DW 401 między Młodoszowicami a Grodkowem. Zakończy się… » więcej 2022-11-30, godz. 19:30 Opolska młodzież radzi, jak oszczędzać prąd i gaz. Ruszyła kampania "Oszczędzaj jak Młodzi" Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z Technikum Elektrycznym w Opolu opracowało kilka rad, jak skutecznie oszczędzać prąd, wodę… » więcej 2022-11-30, godz. 18:30 "Wezwań do zdarzeń jest coraz więcej". Opolska baza LPR ma już 6 lat Średnio startuje od 4 do 5 razy dziennie, a w ciągu ostatniego roku wykonał blisko 550 lotów. Mowa o Ratowniku23, czyli śmigłowcu, który od 6 lat służy… » więcej 2022-11-30, godz. 18:00 W Kolonowskiem będzie bezpieczniej. Mobilne zapory dla OSP Fosowskie Strażacy z OSP Fosowskie w gminie Kolonowskie jednym z laureatów IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Przebudowa Krapkowickiej w Opolu. Oferty można składać do 5 grudnia Przedłużono termin składania ofert na przebudowę ulicy Krapkowickiej w Opolu. Dziś (30.11) w opolskim magistracie miało nastąpić otwarcie ofert na to zadanie… » więcej 2022-11-30, godz. 16:35 Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści… » więcej 2022-11-30, godz. 16:00 Opole: bez długich kolejek w ostatnim dniu składania wniosków o tańszy prąd Mija dzisiaj (30.11) termin złożenia wniosku o tańszy prąd dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów użyteczności publiczne… » więcej 2022-11-30, godz. 15:30 Mundial w Katarze. Wieczór pełen emocji, czyli mecz Polska - Argentyna - Polacy muszą to wygrać - tak o dzisiejszym (30.11) mundialowym meczu polskiej reprezentacji z Argentyną mówią opolanie. Emocji nie zabraknie. Większość… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Oszuści internetowi wciąż aktywni. Policja apeluje o rozsądek Wykorzystują internet do oszustw. Strzelecka policji przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i kupującymi. W ostatnich dniach do kryminalnych z KPP w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »