Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-19, 07:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolskie organizacje społeczne borykają się z problemem rosnących kosztów utrzymania

Rehabilitacja w fundacji Dom [fot. Fundacja Dom/Fb]
Rehabilitacja w fundacji Dom [fot. Fundacja Dom/Fb]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Na co dzień pomagają innym, teraz sami będą potrzebować wsparcia. Wiele instytucji i organizacji pomocowych w regionie przygotowuje się do nadchodzącej zimy i rosnących cen energii. Na wielkie oszczędności nie będzie mogła sobie pozwolić m.in. fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem mózgowym.
- Dzieci rehabilitowane są bez ubrań. Jest to cel terapeutyczny, bo terapeuta musi widzieć dokładnie co się dzieje, w którym miejscu ciała i organizmu tego dziecka. W związku z czym nie widzę możliwości, żebyśmy mogli oszczędzać np. na ogrzewaniu. Jeżeli chodzi o energię elektryczną, to podjęliśmy pewne kroki, np. wyciągnęliśmy co drugą jarzeniówkę z lamp. Po prostu te miejsca, które nie muszą być dokładnie doświetlone, będą po prostu trochę ciemniejsze. Co będzie, to dopiero czas pokaże, bo koszty rosnąć tak jak wszędzie indziej - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji Dom.

Jak podkreśla prezes Jagieluk, niemal pewnym będzie, że dochód z kampanii 1,5% w przyszłym roku zostanie przeznaczony na opłacenie rachunków za ogrzewanie i prąd. - Najprawdopodobniej będziemy musieli zablokować pewne środki na to, żeby się utrzymać do czasu, kiedy te koszty spadną. Bo wiadomo, że latem są niższe. Darowizny już w czasie covidu bardzo mocno się zmniejszyły i obserwujemy dalszy ich spadek.

Przygotowania do trudnego sezonu grzewczego trwają także w hospicjum Betania w Opolu. - W ostatnim czasie założyliśmy fotowoltaikę - mówi Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu. - Gdyby ten gaz np. był bardzo drogi, to jesteśmy w stanie trochę prądu wyprodukować i podgrzać pokoje naszych pacjentów, natomiast wiadomo, że to jest niewystarczające i te rosnące koszty są dla nas trudne. Tak jak dla wszystkich tego typu podmiotów działających na Opolszczyźnie.

Hospicjum Betania utrzymuje się z kontraktu z NFZ oraz wpływów z 1% oraz darowizn osób prywatnych, firm i instytucji. - Tych darowizn w porównaniu do roku 2021 i 2020 jest znacznie mniej - mówi Barbara Chyła z hospicjum Betania. - Chociaż rok 2020 był rokiem bardzo specyficznym, to odnotowaliśmy bardzo duży wzrost darowizn, które były wpłacane prywatnie na konto naszego stowarzyszenia. Właściwie od lutego w tym roku tych darowizn jest zdecydowanie mniej. Następny rok to będzie taka walka o przetrwanie, z uwagi na bardzo duży wzrost cen związanych z mediami, czyli wodą, prądem i gazem.

- Organizujemy wiele spotkań z organizacjami i społecznikami, i oczywiście zastanawiamy się, jak obecna sytuacja wpłynie na ich budżet - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Jest rzeczywiście pewna mobilizacja, żeby nie obniżać jakości swojego działania i odpowiadać dalej na potrzeby. Każdego dnia chociażby w budynku CDO przewija się kilkadziesiąt osób głównie ze strony pozarządowej czy z jednostek pomocniczych, ale dzięki temu mamy stały kontakt.

Organizacje, które działają w lokalach wynajmowanych przez miasto w przypadku trudności finansowych mogą zwrócić się do prezydenta Opola o podział płatności na raty czy wydłużenie terminu płatności.

Dodajmy, że według danych CDO w stolicy regionu zarejestrowanych jest 900 organizacji pozarządowych, z czego aktywnie działa blisko 200.
Małgorzata Jagieluk cz.1
Małgorzata Jagieluk cz.2
Jarosław Wach
Barbara Chyłka
Dorota Piechowicz-Witoń

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »