Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-10, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Studenci szukają w Opolu kwater i miejsc w akademikach. Ceny najmu idą w górę

Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Dom Studenta "Pryzma" [fot. M.Matuszkiewicz]
Dom Studenta "Pryzma" [fot. M.Matuszkiewicz]
Prywatna kwatera czy akademik? Powraca coroczny dylemat studentów. Tego roku sytuacja jest inna niż w latach poprzednich ze względu na rosnące ceny wynajmu. Na rynku nieruchomości jest też znacznie mniej mieszkań do wyboru.
Uniwersytet Opolski ma 1752 miejsca, ale podań już dziś jest ponad 2 tysiące. - Od października nie będzie podwyżek opłat - mówi Zbigniew Budziszewski, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego.

- Zawsze planujemy takie podwyżki z początkiem roku kalendarzowego. Rzecz jasna, akademiki powinny być samofinansujące, natomiast bardzo w górę poszły ceny energii elektrycznej i cieplnej. Do tego trzeba doliczyć ceny usług i zakupu materiałów. Z pewnością ucierpimy na tym finansowo – spodziewamy się, że będziemy pod kreską.

Politechnika Opolska ma 650 miejsc w akademikach przy ulicy Mikołajczyka, a dziś zajęta jest mniej więcej ich połowa. Anna Bodzioch, kierownik Osiedla Akademickiego, mówi o wyjątkowo dużym zainteresowaniu w tym roku.

- Nawet sami studenci zwracają uwagę, że akademik jest ciągle konkurencyjny w stosunku do wynajęcia mieszkania. Nie ukrywam jednak, że w najbliższym roku akademickim będziemy zmuszeni podnieść stawki z uwagi na rosnące koszty eksploatacyjne. Jesteśmy w trakcie przygotowywania kalkulacji, a nowe ceny będą znane w połowie września.

Paweł Wiszniewski z sieci biur nieruchomości Investor zaznacza, że coraz więcej rodziców kupuje studentom mieszkania w Opolu. A co z cenami wynajmu?

- Trzeba sobie zdawać sprawę, że aby dzisiaj wynająć mieszkanie, potrzeba wydatku od 1500 do 2000 złotych. Według mojej oceny i porównania względem pół roku i roku wstecz, to dość znacząca różnica sięgająca nawet 30 procent. Warto wspomnieć, na co ludzie zwracają dzisiaj bardzo dużą uwagę, a wcześniej tego nie robili. W pierwszej kolejności pytają o koszty eksploatacji.

Na kampusie uniwersyteckim zapytaliśmy studentki o ich preferencje mieszkaniowe.

- Wybieram kwaterę, dlatego że ma się swoją łazienkę, swoją kuchenkę i wszystko inne jest użytkowane tylko przeze mnie.

- Dla mnie - jako osoby niepracującej – lepszy jest akademik. Najbardziej podoba mi się w „Mrowisku”, bo pokoje są duże i zawsze jest czysto w budynku.

Dodajmy, że część miejsc w akademikach Uniwersytetu i Politechniki jest wyłączona ze względu na pobyt uchodźców z Ukrainy.
Zbigniew Budziszewski
Anna Bodzioch
Paweł Wiszniewski
Studentki

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 17:15 "Namalowałam policjanta, dzieci i przejście dla pieszych". Finał konkursu plastycznego "Bezpieczny przedszkolak" W Publicznym Przedszkolu nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu odbył się dzisiaj (07.10) finał wojewódzkiego konkursu plastycznego ''Bezpieczny przedszkolak'' oraz promocja… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »