Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-11, 18:40 Autor: Witold Wośtak

Do końca miesiąca uchodźcy muszą wyprowadzić się z akademików UO. Czy zamieszkają w Głuchołazach?

Akademik [fot. Katarzyna Doros]
Akademik [fot. Katarzyna Doros]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Kampus Uniwersytetu Opolskiego [fot. Maciej Marciński]
Do końca sierpnia uchodźcy z Ukrainy mają czas na wykwaterowanie się z domów studenta Uniwersytetu Opolskiego. Takie ustalenia są efektem dzisiejszego (11.08) spotkania w urzędzie wojewódzkim.
Plakaty i ulotki będą informować o możliwości poszukiwania zakwaterowania na własną rękę, natomiast chętni zostaną przeniesieni do jednego z ośrodków wypoczynkowych. - Najprawdopodobniej będzie to "Banderoza" w Głuchołazach - mówi Zbigniew Budziszewski, kanclerz UO. - Osoby niechętne do takich przenosin zostaną oczywiście zobowiązane do wyprowadzenia się z akademików. Będą musiały na własną rękę znaleźć sobie miejsce zakwaterowania, czyli wynająć mieszkanie lub zapewnić inną lokalizację do zakwaterowania grupowego. Być może będzie to akademik Sokrates na Politechnice Opolskiej, który nie cieszy się uwagą młodych ludzi zrekrutowanych na tę uczelnię.

Kanclerz Budziszewski dodaje, że wcześniej w akademikach mieszkało 300 uchodźców, teraz pozostają tam 234 osoby. - Część z nich szuka sobie innego miejsca zakwaterowania, część z nich wraca do domów w Ukrainie, a część pozostanie na utrzymaniu polskiego rządu w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, zapewnia, że trzy akademiki na osiedlu Armii Krajowej są gotowe na przyjęcie studentów. - Sokrates jest przeznaczony dla uchodźców - podkreśla. - Przez cały czas trzysta osób zamieszkuje ten akademik. Obecnie mamy finansowanie od pana wojewody, więc utrzymujemy tę formę wsparcia. Czy będzie natomiast potrzeba, aby nasi studenci zamieszkali w Sokratesie? Nie mieliśmy takiej potrzeby wcześniej, ale pamiętajmy o okresie pandemii. Wierzę jednak, że uda się zaspokoić zapotrzebowanie trzema akademikami w pierwszym kampusie.

Uniwersytet ma do dyspozycji ponad 1750 miejsc noclegowych, a Politechnika może zakwaterować 650 osób.
Zbigniew Budziszewski 1
Zbigniew Budziszewski 2
Marcin Lorenc

Wiadomości z regionu

2022-09-30, godz. 12:40 Nagroda za operację z hologramem. USK wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Zdrowa Przyszłość-Inspiracje" 2021 Za wykorzystywanie holografii w zabiegach kardiologicznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zdobył 5. miejsce w konkursie w kategorii 'Innowacje w szpitalu… » więcej 2022-09-30, godz. 11:48 Dachowanie na trasie 463. Możliwe są jeszcze utrudnienia Na drodze wojewódzkiej nr 463 między Kolonowskim a Zawadzkim doszło do dachowania auta. » więcej 2022-09-30, godz. 11:10 Koniec pierwszego z maratonów matur próbnych. Dzisiaj przez dwie godziny uczniowie mierzyli się z językiem obcym Egzamin z języka angielskiego lub innego nowożytnego na poziomie podstawowym zamyka pierwszy z maratonów tegorocznej matury próbnej. Uczniowie do g. 11:00… » więcej 2022-09-30, godz. 10:01 Młodzi mężczyźni od rana świętują. Dziś obchodzimy Dzień Chłopaka To święto mniejszych i większych, starszych, ale i młodszych. Dziś (30.09) świętujemy dzień chłopaka. Nie mylmy go jednak z dniem mężczyzn, na który… » więcej 2022-09-30, godz. 09:00 Lazaret był ogromny. Są pierwsze wyniki badań archeologicznych w Łambinowicach Igły lekarskie, guziki i naczynia - to tylko niektóre artefakty odkryte w lazarecie na terenie niemieckiego obozu z czasów II Wojny Światowej w Łambinowi… » więcej 2022-09-30, godz. 08:08 Uwaga kierowcy! Wypadek na DK 45, są poszkodowani [AKTUALIZACJA] Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do którego doszło po 7:20 na trasie z Opola do Kluczborka. W Bierdzanach zderzyły się trzy auta - dwa osobowe oraz… » więcej 2022-09-30, godz. 08:00 Jodek potasu w każdej gminie. Wojewoda przekonuje, że nie ma powodu do niepokoju. "To bardziej profilaktyka" Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu w ramach rutynowych procedur dotyczących zasad ochrony… » więcej 2022-09-30, godz. 08:00 W Kędzierzynie-Koźlu będą debatować nad "szkołą bez ocen" ''Weź mnie doceń, a nie oceń'' to hasło ogólnopolskiego projektu Fundacji ''Szkoła bez Ocen'', która od kilku lat promuje odejście od tradycyjnego, cyfrowego… » więcej 2022-09-30, godz. 08:00 Głowy brzeskiego "hydraulika" trafiły do magazynów IPN. Samorząd czeka na propozycje, jak zagospodarować plac po … Władze Brzegu chcą, żeby to mieszkańcy zdecydowali, w jaki sposób zagospodarować plac, na którym jeszcze miesiąc temu stał Pomnik Zwycięstwa. » więcej 2022-09-30, godz. 06:44 Są pieniądze na lodowisko pod chmurką w Opolu, ale na razie na miesiąc. "Nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja… 250 tysięcy złotych przeznaczyli opolscy radni na uruchomienie w grudniu i utrzymanie lodowiska zewnętrznego w kompleksie Toyota Park. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »