Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-04, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Uniwersytet Opolski inauguruje nowy rok akademicki. Wśród wyzwań ryzyko nauki zdalnej i spodziewane wysokie koszty utrzymania

Uniwersytet Opolski [fot. Barbara Tyslik]
Uniwersytet Opolski [fot. Barbara Tyslik]
dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prof. UO [fot. Marcin Skomudek]
dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prof. UO [fot. Marcin Skomudek]
Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski [fot. M.Matuszkiewicz]
- Bardzo byśmy sobie życzyli, żeby nauczanie zdalne nie było potrzebne - przyznał w "Porannej Rozmowie Radia Opole" dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prorektor uczelni ds. rozwoju i finansów. Trudno jednak przewidzieć, jak w najbliższych tygodniach będzie wyglądał trend związany z liczbą zachorowań. Dzisiaj (04.10) inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. Są nowe wyzwania i niezmienna chęć zapewniania jak najlepszych warunków kształcenia.
Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim rozpocznie się w auli Wydziału Teologicznego przy ul. Drzymały o godzinie 11:00.

- W zależności od potrzeb, nasza uczelnia jest praktycznie w każdym momencie przygotowana na przejście w tryb nauczania zdalnego - zapewnił dr hab. inż Rafał Matwiejczuk, prorektor ds. rozwoju i finansów.

- Te dwa lata bardzo mocno nas i szereg innych uczelni pod tym względem doświadczyły, gdyby jednak jakieś niepokojące trendy, liczba zachorowań, a co ważne liczba hospitalizacji zaczęła znacząco rosnąć, jesteśmy przygotowani na zastosowanie tego rozwiązania. Po tych dwóch latach, głównie pod względem informatycznym i komunikacyjnym uczelnia jest na to gotowa, ale wolelibyśmy zdecydowanie tryb tradycyjny - wyjaśnił prorektor Matwiejczuk.

Radio Opole pytało, czy taki model zdalny nie byłby w jakimś zakresie pomocny przy uporaniu się z wysokimi cenami energii?

- Chodzi głównie o spodziewane bardzo wysokie ceny energii elektrycznej, energii cieplnej, co powoduje, że uczelnie powinny być gotowe na różne scenariusze i tak jest w przypadku Uniwersytetu Opolskiego - dodał dr hab. inż Rafał Matwiejczuk.

Część uczelni w kraju - chcąc obniżyć rachunki za energię - decyduje się na częściowe nauczanie zdalne, skrócenie czasu trwania zajęć, co zwłaszcza w semestrze zimowym ma pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania.

W ocenie gościa Radia Opole nie wolno jednak zapominać o zapewnieniu studentom odpowiedniego poziomu kształcenia, co w przypadku zajęć zdalnych najczęściej jest bardzo trudne. Jeśli chodzi o kontraktowanie dostaw energii, to Uniwersytet Opolski jest w grupie zakupowej, co pozwala na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.
Rafał Matwiejczuk 01
Rafał Matwiejczuk 02

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 19:03 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 19:00 Choinka życzeń "zbiera" życzenia od osób potrzebujących. Można pomóc Rozpoczęła się akcja pt. Choinka Życzeń. Na drzewku, które stanęło przy ul. Krakowskiej 19 w Opolu, znajdują się kartki i długopisy, aby osoby potrzebujące… » więcej 2022-12-02, godz. 19:00 Kolejny wielki transport przejedzie drogami Opolszczyzny. To ponownie będzie nocna przeprawa [FILM] Kolejny wielki transport na opolskich drogach. Śladem maszyny TBM, która wzbudziła wielkie zainteresowanie nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całym kraju… » więcej 2022-12-02, godz. 18:15 Namysłowska Nike ponownie wróci na plac Wolności. Czy tym razem zostanie w mieście dłużej, niż jeden dzień? Niebawem na namysłowski plac Wolności powróci figura Nike. Monument zniknął z centrum miasta ponad 2 lata temu. » więcej 2022-12-02, godz. 17:51 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu. Na autostradzie kolizja 5 samochodów Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. Ale to niejedyne niebezpieczne zdarzenie na opolskich drogach. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »