Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Udana rekrutacja i dwa nowe kierunki. Politechnika Opolska zainaugurowała rok akademicki [ZDJĘCIA]

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej [fot. Marcin Boczek]
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej [fot. Marcin Boczek]
We wtorek Uniwersytet Opolski, dzisiaj (6.10) Politechnika Opolska. Przed południem uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki na największej uczelni technicznej w regionie.
Władze politechniki cieszą się z wyników rekrutacji, bo dołącza 1800 osób, w tym 200 obcokrajowców. To oznacza, że łącznie na politechnice studiuje obecnie 5 tysięcy osób.

- Uruchomiliśmy dwa nowe kierunki - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor uczelni.

- Wystartowaliśmy w tym roku z rekrutacją na sport i bezpieczeństwo. Przygotowywaliśmy ten kierunek przez ponad rok. Nabór był bardzo dobry, bo przypadło dwóch kandydatów na jedno miejsce. Przyjęliśmy 36 osób, bo taki limit zakładaliśmy. Drugi kierunek to elektronika i systemy informatyczne, który wprowadziliśmy na ten rok, przebudowując tradycyjną elektronikę.

Oliwia Górna z Głubczyc, studentka pierwszego roku budownictwa przekonuje, że coraz mniej osób jest zaskoczonych widokiem kobiet na budowie.

- Wszystko zmienia się, świat idzie do przodu, więc powinniśmy rozwijać się i nie wierzyć we wszystkie stereotypy. Nie tylko mężczyzna ma prawo do wykonywania tego zawodu. Mam nadzieję, że uczelnia wyniesie moją wiedzę na wyższy poziom, da wiele możliwości związanych z moją przyszłą pracą i że podołam wszystkim wyzwaniom stojącym przede mną.

W inauguracji wzięli udział m.in. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, wicewojewoda Tomasz Witkowski oraz Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek regionu.
Marcin Lorenc
Oliwia Górna

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »