Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 15:23 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ostatnie przygotowania do nowego roku akademickiego. Studenci wprowadzają się do akademików

Studenci wprowadzają się do akademików [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Studenci wprowadzają się do akademików [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
To już ostatnie przygotowania do nowego roku akademickiego. Politechnika Opolska przyjęła w swoje szeregi blisko 1800 studentów, Uniwersytet Opolski 3000. Przybyło także studentów cudzoziemców. Ruszyło zakwaterowanie w akademikach, a według zapowiedzi zajęcia mają się odbywać stacjonarnie w murach uczelni.
- Akademik dostałem w domu studenta "Spójnik". Jestem studentem drugiego roku. W tamtym roku mieszkałem sam, ale zdecydowałem się, że teraz chcę w akademiku. Dostałem miejsce w pokoju dwuosobowym, właśnie idę odebrać klucze i od dzisiaj będę tam mieszkać - mówi Mateusz z Wrocławia.

- Będę studiować edytorstwo. Będę mieszkać ze współlokatorką, która jest starsza. Jeszcze się nie poznałyśmy. Rodzina pomogła przywieźć mi większość rzeczy. Od jutra ruszają dni adaptacyjne, więc muszę zdążyć z rozpakowaniem wszystkiego. Mam już plan zajęć, jestem z niego zadowolona - dodaje Kasia.

- Przyjmujemy studentów w akademikach. Ważne jest to, że wracamy do tego nauczania sprzed lat, sprzed pandemii - mówi Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego. - Mieliśmy ponad 5 tysięcy chętnych osób do zamieszkania w akademikach na 1700 miejsc. To daje nam trzech studentów na jedno miejsce, więc musieliśmy przyjąć dawno niewidziane wskaźniki, czyli socjalny i odległościowy od siedziby uczelni. To duże wyzwanie, ale nie jedyne. Do naszej społeczności akademickiej dołączy ponad 3 tysiące studentów, a jednocześnie mierzymy się z wyzwaniem zwyżek cen gazu, ciepła itd.

- Na dziś pandemia jest w miarę opanowana, są pojedyncze zachorowania, ale nie zagrażają one prowadzeniu zajęć stacjonarnie - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Przed nami jednak jest kolejne wyzwanie, a to jest kryzys energetyczny. Widzimy teraz jak nam z dnia na dzień rosną drastycznie koszty utrzymania naszych obiektów. Nie są to małe koszty w budżecie, bo to wzrost o 10%. Rozpatrujemy różne alternatywne rozwiązania, aby w tych najtrudniejszych miesiącach, czyli styczeń i luty, znaleźć sposób na zaoszczędzenie energii i ciepła.

Oficjalną inaugurację roku akademickiego na Politechnice Opolskiej zaplanowano 6 października. Dzień wcześniej uroczystość odbędzie się na Uniwersytecie Opolskim.
studenci
Maciej Kochański
prof. Marcin Lorenc

Wiadomości z regionu

2024-02-25, godz. 12:04 Prezydent Opola odsłania wyborcze karty z nazwiskami kolejnych kandydatów do rady miasta Radni dzielnic, społecznicy oraz przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta - kolejne osoby dołączają do komitetu wyborczego Arkadiusza Wiśniewskiego i w… » więcej 2024-02-25, godz. 10:15 Uchodźcy z Ukrainy znaleźli w naszym regionie nie tylko schronienie, ale też pracę Ponad 22 tysiące uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w naszym regionie. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, najwięcej jest ich zatrudnionych… » więcej 2024-02-25, godz. 10:07 Józef Swaczyna kończy karierę samorządowca? Nie otrzymał wyborczych rekomendacji Józef Swaczyna, który od 20 lat jest starostą strzeleckim, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie kandydował do rady powiatu. 74-letni włodarz nadal… » więcej 2024-02-25, godz. 10:02 18 godzin na dobę z tenisem w Oleśnie. Wydłużono godziny otwarcia krytego kortu Przez 18 godzin na dobę czynny jest kryty kort tenisowy w Oleśnie wobec ogromnego zainteresowania obiektem otwartym pod koniec ubiegłego roku. Korzystanie z… » więcej 2024-02-25, godz. 10:01 Opole: ciąg dalszy nauki podstaw samoobrony dla pań. Trwają zapisy Komenda Miejska Policji w Opolu prowadzi zapisy do piątej edycji zajęć z samoobrony dla kobiet. » więcej 2024-02-25, godz. 10:00 Planowane zmiany w podstawie programowej matematyki. Co na to nauczyciele? Trwa trzeci dzień 32. Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki 'Matematyczne (O)pole'. Od piątku (23.02) bierze w niej udział łącznie około… » więcej 2024-02-25, godz. 09:53 Nowoczesna metoda badania kobiet zastosowana po raz pierwszy w Krapkowickim Centrum Zdrowia Pomaga nie tylko zdiagnozować, ale też usunąć zmiany czy pobrać wycinki do badań. Histeroskopia w znieczuleniu miejscowym jest minimalnie inwazyjnym, a zarazem… » więcej 2024-02-25, godz. 09:50 Flakon po znanych perfumach znaleziono w Nysie podczas wykopalisk Szklane znaleziska codziennego użytku wydobyto wśród półtorej tony innych artefaktów pochodzących od czasów początku miasta do roku 1945. Prace wykopaliskowe… » więcej 2024-02-24, godz. 18:18 Pożar domu jednorodzinnego w Grodźcu 7 zastępów straży pożarnej wysłano do Grodźca, gdzie doszło do pożaru domu. » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Katarzyna Kukolka-Bogocz kandydatką PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz jest kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W szranki na pewno stanie z Sabiną Nowosielską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »