Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 15:23 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ostatnie przygotowania do nowego roku akademickiego. Studenci wprowadzają się do akademików

Studenci wprowadzają się do akademików [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Studenci wprowadzają się do akademików [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
To już ostatnie przygotowania do nowego roku akademickiego. Politechnika Opolska przyjęła w swoje szeregi blisko 1800 studentów, Uniwersytet Opolski 3000. Przybyło także studentów cudzoziemców. Ruszyło zakwaterowanie w akademikach, a według zapowiedzi zajęcia mają się odbywać stacjonarnie w murach uczelni.
- Akademik dostałem w domu studenta "Spójnik". Jestem studentem drugiego roku. W tamtym roku mieszkałem sam, ale zdecydowałem się, że teraz chcę w akademiku. Dostałem miejsce w pokoju dwuosobowym, właśnie idę odebrać klucze i od dzisiaj będę tam mieszkać - mówi Mateusz z Wrocławia.

- Będę studiować edytorstwo. Będę mieszkać ze współlokatorką, która jest starsza. Jeszcze się nie poznałyśmy. Rodzina pomogła przywieźć mi większość rzeczy. Od jutra ruszają dni adaptacyjne, więc muszę zdążyć z rozpakowaniem wszystkiego. Mam już plan zajęć, jestem z niego zadowolona - dodaje Kasia.

- Przyjmujemy studentów w akademikach. Ważne jest to, że wracamy do tego nauczania sprzed lat, sprzed pandemii - mówi Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego. - Mieliśmy ponad 5 tysięcy chętnych osób do zamieszkania w akademikach na 1700 miejsc. To daje nam trzech studentów na jedno miejsce, więc musieliśmy przyjąć dawno niewidziane wskaźniki, czyli socjalny i odległościowy od siedziby uczelni. To duże wyzwanie, ale nie jedyne. Do naszej społeczności akademickiej dołączy ponad 3 tysiące studentów, a jednocześnie mierzymy się z wyzwaniem zwyżek cen gazu, ciepła itd.

- Na dziś pandemia jest w miarę opanowana, są pojedyncze zachorowania, ale nie zagrażają one prowadzeniu zajęć stacjonarnie - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Przed nami jednak jest kolejne wyzwanie, a to jest kryzys energetyczny. Widzimy teraz jak nam z dnia na dzień rosną drastycznie koszty utrzymania naszych obiektów. Nie są to małe koszty w budżecie, bo to wzrost o 10%. Rozpatrujemy różne alternatywne rozwiązania, aby w tych najtrudniejszych miesiącach, czyli styczeń i luty, znaleźć sposób na zaoszczędzenie energii i ciepła.

Oficjalną inaugurację roku akademickiego na Politechnice Opolskiej zaplanowano 6 października. Dzień wcześniej uroczystość odbędzie się na Uniwersytecie Opolskim.
studenci
Maciej Kochański
prof. Marcin Lorenc

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »