Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-09, 10:28 Autor: Jacek Rudnik

"Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Południowej

dr Bartosz Maziarz [fot. Mateusz Łapot]
dr Bartosz Maziarz [fot. Mateusz Łapot]
- To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu Opolskiego i specjalista ds. bezpieczeństwa Bartosz Maziarz odnosząc się do ostatnich zamówień MON w Korei Południowej. 1000 czołgów, 600 armatohaubic i 48 samolotów - rodzi się pytanie, kto będzie obsługiwał tak wiele sprzętu i to mimo faktu, iż zakupy są rozłożone na lata?
Ilości sprzętu zakontraktowanego przez MON w Korei Południowej są gigantyczne, a zastrzeżenia można mieć jedynie do zdolności bojowej samolotów.

- Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu, co wiąże się z pewnymi problemami, jeżeli chodzi o haubice i czołgi to jest to produkt absolutnie światowy, a według zapowiedzi ministra obrony narodowej osiemset czołgów ma być produkowanych już w Polsce - siłami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, największe uwagi eksperci kierują odnośnie samolotów - ocenił dr Bartosz Maziarz, ekspert Uniwersytetu Opolskiego ds. bezpieczeństwa.

- To w zasadzie maszyny szkolno-treningowe, wyraźnie mniej skuteczne bojowo niż nawet używane F16 i dysponujące znacznie słabszymi radarami - wyjaśnił gość Radio Opole.

Jak zauważył dr Maziarz jeśli w takim wymiarze zakupy zostaną zrealizowane to Polska będzie drugą pancerną armią w NATO po Turcji, ale są też inne elementy pola walki, o których nie wolno zapominać.

- Zapominamy o obronie przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, o rozpoznaniu satelitarnym i jeszcze kilku innych ważnych elementach współczesnego pola walki, które muszą ze sobą współgrać, nie da się zbudować mocnej, nowoczesnej armii rozbudowując gigantycznie "komponent pancerny", czy artyleryjski wojska, zapominając przede wszystkim o kwestiach rozpoznania i obrony przeciwlotniczej, a tego niestety nie mamy - wyjaśnił Bartosz Maziarz.

Bardzo ważnym aspektem jest też wzmocnienie marynarki wojennej - nie miał wątpliwości gość Radio Opole.

Polska zakupiła też wcześniej 250 amerykańskich bardzo nowoczesnych czołgów Abrams, a będzie jeszcze dodatkowo w ramach wsparcia USA 116 nieco gorzej wyposażonych takich czołgów, co ogromnie wzmocni nasze siły pancerne łącznie do ponad 1200 sztuk.

Odnosząc się do znaczenia militarnego powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego dr Maziarz przypomniał, że już dziś we wschodniej części Polski funkcjonuje siedem cywilnych portów lotniczych, które mogą obsługiwać jednostki lotnicze NATO.

Zgodnie z zapowiedzią szefa MON Mariusza Błaszczaka jeszcze w tym roku do Polski mają trafić pierwsze armatohaubice i czołgi, a w przyszłym - pierwsze egzemplarze samolotów.
Bartosz Maziarz 01
Bartosz Maziarz 02

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »