Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-30, 09:52 Autor: Roman Juranek

Szczyt NATO i zapowiedź stałej obecności wojsk USA w Polsce. Komentarz gościa Radia Opole

dr Bartosz Maziarz [fot. Mateusz Łapot]
dr Bartosz Maziarz [fot. Mateusz Łapot]
Trwa szczyt NATO (30.06), na którym zapadają kluczowe decyzje. Jedną z nich jest ta, iż to w Polsce powstanie stała kwatera główna Korpusu V Armii USA.
Decyzje zapadające w Madrycie określono jako historyczne. Obecność wojsk Sojuszu na wschodniej flance zostanie zwiększona, utworzono też nowy model sił NATO.

- Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie - mówił w Radio Opole ekspert ds. bezpieczeństwa, politolog Uniwersytetu Opolskiego dr Bartosz Maziarz.

- Absolutnie jest to przełom, ponieważ to, ile strategicznych decyzji podjęto na tym madryckim szczycie, to w historii NATO dawno takiego szczytu nie było, by tyle "za jednym zamachem" - mówiąc kolokwialnie - rzeczy ustanowić. Bo, poza wskazaniem, że Rosja jest największym zagrożeniem, zostało wskazane Państwo Środka, czyli Chiny, jako potencjalne - nie jako zagrożenie - ponieważ w dokumencie NATO zostało to określone mianem wyzwania.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział powstanie w Polsce stałej kwatery głównej Korpusu V Armii USA.

- Joe Biden sam postanowił, że kwatera tutaj będzie, ale jest to wydarzenie również bez precedensu, ponieważ jest to pierwsza stała baza wojskowa armii USA na polskiej ziemi. Dla samej polityki bezpieczeństwa Polski, jak i w ogóle polityki bezpieczeństwa krajów NATO wschodniej flanki jest to wydarzenie bez precedensu.

- Inną z kluczowych decyzji jest zapowiedź dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO - dodał Bartosz Maziarz.
Bartosz Maziarz
Bartosz Maziarz

Wiadomości z regionu

2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:00 "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Odwiedzamy gminę Cisek Gmina Cisek kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-08-08, godz. 19:40 Prokuratura bada okoliczności śmierci kobiety znalezionej na Górze św. Anny. Zmarła to zaginiona mieszkanka Krapk… Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety, której ciało znaleziono w piątek (05.08) na Górze św. Anny. Przypomnijmy… » więcej 2022-08-08, godz. 18:30 W Głubczycach działa już mobilne miasteczko rowerowe. To zwycięski projekt budżetu obywatelskiego W Szkole Podstawowej nr 2 w Głubczycach otwarto mobilne miasteczko rowerowe. To zwycięski projekt ''Bezpieczeństwo i rekreacja'' Wiktora Wojnarskiego i Romana… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Latem łatwiej w Odrze o przyduchę, ale coś wywołało duże natlenienie wody. WIOŚ w Opolu analizuje sytuację Co było przyczyną podwyższonej zawartości tlenu w Odrze? Pierwsze informacje o możliwym zatruciu rzeki pojawiły się pod koniec lipca na styku naszego województwa… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Nowy DPS w Opolu będzie nowoczesnym miejscem opieki. "Nasze społeczeństwo starzeje się" Stu seniorów znajdzie całodobową pomoc w nowym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Chmielowickiej w Opolu. Obiekt jest budowany w sąsiedztwie starego DPS-u… » więcej 2022-08-08, godz. 16:00 5 lat więzienia za narkotyki i rozboje. Policja w Głubczycach zatrzymała groźnego przestępcę Policjanci z grupy poszukiwawczej zatrzymali mieszkańca jednej z miejscowości powiatu głubczyckiego. Mężczyzna był poszukiwany za liczne przestępstwa związane… » więcej 2022-08-08, godz. 15:49 W opolskim zoo wykluły się małe flamingi. Teraz stado składa się z 54 osobników Stado różowych flamingów w opolskim zoo powiększyło się o 9 młodych osobników. Małe czerwonaki różowe wykluły się w lipcu i sierpniu. Samodzielność… » więcej 2022-08-08, godz. 15:14 Zaginął 80-letni Reinhold Gerlich ze Strzelec Opolskich. Policja prosi o pomoc Policjanci ze Strzelec Opolskich poszukują 80-letniego Reinholda Gerlicha. Mieszkaniec Strzelec wyszedł 29 lipca ze swojego domu, do tej chwili nie wrócił… » więcej 2022-08-08, godz. 15:05 Raz, dwa, trzy i autobus "naładowany". W Opolu za kilkanaście dni zacznie działać pierwsza pantografowa ładowarka Jedno 15-minutowe ładowanie jest w stanie zasilić autobus do przejazdu całej trasy. Mowa o nowoczesnej pantografowej ładowarce, która już nie długo będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »