Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 09:56 Autor: Katarzyna Plewnia

Cenne starodruki pokaże Archiwum Państwowe w Opolu podczas Nocy Muzeów

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Na co dzień w placówce dostępna jest tylko czytelnia, natomiast przy okazji takich wydarzeń, jak Noc Muzeów czy Noc Kultury, archiwum szerzej uchyla drzwi do swoich zbiorów - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Tej nocy będziemy pokazywać książki, bardzo cenne - dodała.
- Książki, które znajdują się zarówno w zasobie archiwalnym, w tym, co kojarzy nam się z archiwami, czyli w tych wielkich magazynach, ale też w księgozbiorze bibliotecznym, o którym mówimy niezwykle rzadko, a który jest cenny. Bo to księgozbiór śląski, związany z najcenniejszymi starodrukami, ze Śląska mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieku i to są te materiały, które będziemy pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski", której tytuł nawiązuje do średniowiecznych opraw książek - stwierdziła.

- Książki będą wyeksponowane w gablotach, starodrukom będą też poświęcone wykłady i warsztaty korzystania z naszego katalogu bibliotecznego, bo różni się od tych w innych bibliotekach - dodał gość RO.

- Przeprowadzimy warsztaty, by ten nasz zasób był bardziej dostępny dla opolan i żeby o nim powiedzieć, że on w archiwum jest, i można do archiwum przyjść i z tych starodruków korzystać - dodała.

- My nie dygitalizujemy naszego księgozbioru, więc żeby do niego zajrzeć, trzeba do nas przyjść - puentowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 1
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 2

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »