Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-12, 16:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brzeska Noc Muzeów już w piątek! Będzie teatr, spotkanie autorskie i otwarte drzwi dawnego gimnazjum

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Budynek dawnego gimnazjum piastowskiego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Budynek dawnego gimnazjum piastowskiego w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Brzeska odsłona Nocy Muzeów już jutro (13.05). W tym roku upłynie ona pod znakiem spotkania z twórczością Tadeusza Różewicza oraz zwiedzania przyszłej siedziby muzeum kresów.
Cykl imprez Nocy Muzeów w Brzegu rusza... przed południem. Warsztaty malarskie pod hasłem "Jak powstaje farba" rozpoczną się już o godzinie 10:00. Obowiązują zapisy - informacje szczegółowe można znaleźć w internecie.

W samym Muzeum Piastów Śląskich wieczorne atrakcje rozpoczną się o 18.00. Można będzie zwiedzać wystawę pod nazwą Sztuka Śląska XV - XVIII wieku. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a składają się nań m.in. portrety, rzeźby a także kolekcja epitafiów protestanckich.

Na 18.00 zaplanowano spotkanie autorskie z Jakubem Turkiewiczem, który debiutuje powieścią science fiction „Chciej mnie zawsze”. Książka ukazała się nakładem brzeskiego Wydawnictwa Odmienne Stany Fantastyki „OdeSFa”.

Dwie godziny później (20:00) na I piętrze muzeum w sali Pinottiego zaplanowano spektakl Teatru Dnia Niepowszedniego na podstawie utworów Tadeusza Różewicza.

Dodatkowo chętni będą mogli zwiedzić dawne Gimnazjum Piastowskie w Brzegu, które w zeszłym roku przeszło na stan brzeskiego muzeum. W tym pochodzącym z XVI wieku Gimnazjum Ilustre, zbudowanym przez dawnych piastowskich władców mieściła się także szkoła policyjna a w przyszłości to tu powstać ma Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Wejścia co pół godziny, od 17.00.

Kultura i rozrywka

2023-12-04, godz. 15:51 Ruszyła Opolska Scena Tańca. "Tańczymy z radości" Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu powróciła po raz trzeci, ale w nietypowy sposób. Rozpoczęła się nie spektaklem, a ... warsztatami… » więcej 2023-12-04, godz. 15:49 Świątecznie w starostwie w Strzelcach Opolskich. Rozpoczął się coroczny kiermasz Świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby na choinkę, czy pierniki. W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich wystartował bożonarodzeniowy kiermasz, który… » więcej 2023-12-04, godz. 12:00 Różne formy artystyczne na wystawie dwóch autorek w kluczborskim muzeum 'Botanic' to tytuł wystawy plastycznej, prezentowanej obecnie przez Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku. Ekspozycja to twórczość Kamili Gis oraz Agaty Nalewaj… » więcej 2023-12-03, godz. 09:00 Wystawa przedśmiertna w GSW. "Artystka żyje i ma się dobrze, choć śmierć jest ważna w jej twórczości" 'Wystawę przedśmiertną' Karoliny Wojtas będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Młoda fotografka przedstawi motyw śmierci nie tylko… » więcej 2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »