Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-21, 08:00 Autor: Ewa Wajdziak

Wystawy, warsztaty, spektakle, animacje, wianki, rycerze i instytucje kulturalne dostępne po godzinach. Przed nami Noc Kultury w Opolu

Noc Kultury już w piątek 24 czerwca [fot. Ewa Wajdziak]
Noc Kultury już w piątek 24 czerwca [fot. Ewa Wajdziak]
Zbliża się 13. Noc Kultury w Opolu. W piątek (24.06) aż 35 instytucji i miejsc będzie przygotowanych na zwiedzających, którzy zjawią się tam wieczorem. W programie między innymi warsztaty, wystawy, projekcje filmów, spektakl ogniowy, teatr cieni, parada pojazdów zabytkowych, turniej rycerski, animacje czy gra miejska.
- Do wydarzenia włączyły się niemal wszystkie miejskie instytucje kultury, a także stowarzyszenia i fundacje. Jest między innymi spotkanie z Mariuszem Szczygłem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Pokazy bajek z PRL-u w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Mnóstwo wydarzeń przy kanale Młynówka. Puszczanie wianków przygotowane przez fundację "Opolskie Dziouchy". Biesiada teatralna "W poszukiwaniu Grotowskiego" przygotowana przez Młodzieżowy Dom Kultury - mówi Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej.

- "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" to film, który przygotowaliśmy dla najmłodszych widzów kina "MEDUZA" i będzie nam towarzyszył do momentu, w którym dzieci nie pójdą spać. A dla dorosłych aż 9 propozycji - mówi Rafał Mościcki, prezes kina. - Z takich najbardziej szlagierowych to dwa miesiące przed premierą "Superbohaterowie" Paolo Genovese, "Zdrajca" Marco Bellocchio. Będą też propozycje dla tych, którzy kochają ambitniejsze kino włoskie. Kończymy o drugiej w nocy i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.

- Powrócimy do czasów, kiedy w mieszkaniach kręciły się winyle i biodra w rytm szlagierów takich gwiazd, jak Krzysztof Krawczyk, Andrzej Zaucha czy Anna Jantar, ale w nowym, klubowym klimacie. Chcielibyśmy trochę z przymrużeniem oka nawiązać do tych czasów przez tytuł wydarzenia "Noc Kultury z Wielkiej Płyty, ale nie chodzi nam oczywiście o tę wielką płytę, czyli to betonowe budownictwo z czasów PRL-u, ale wielką płytę winylową. Zapraszamy The Very Polish Cut Outs i będziemy bawić się przy najlepszych polsklich przebojach - dodaje Roman Szczepanek, prezes Stowarzyszenia Kulturalne Opole.

- Co roku nasza organizacja bardzo mocno wpisuje się w tę kulturalną noc - mówi Natalia Ciępka, prezes Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem MANTIKORA. - Przygotowaliśmy spektakl ogniowy, warsztaty plastyczne i grę miejską. Proszę nie spać tej nocy od godziny 18 do 1 w nocy zapraszamy do siebie. Część inicjatyw na Zamku Górnym, na terenie zielonym i w pomieszczeniach. Jeśli aura nie będzie nam sprzyjać, to zapraszamy do środka do Zamku Górnego. Mam nadzieję, że spotkamy się na schodach zamku i o wpół do pierwszej zaprezentujemy Noc Kupały.

Każde wydarzenie ma przypisany osobny numer i w dniu imprezy organizatorzy oznaczą budynki i miejsca spotkań dużą naklejką z danym numerem, aby ułatwić lokalizację. Wszystko potrwa do późnych godzin nocnych, a w zasadzie do wczesnego sobotniego (25.06) poranka.
Magdalena Matyjaszek
Rafał Mościcki
Roman Sczepanek
Natalia Ciępka

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 21:45 Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej 51 milionów 150 tysięcy złotych dla Politechniki Opolskiej. Symboliczny czek trafił dziś (25.09) na ręce rektora uczelni, a przekazał go minister edukacji… » więcej 2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej 2022-09-25, godz. 20:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Opola. Wśród tematów reparacje, wojna na Ukrainie i wybory… Reparacje od Niemiec, wojna na Ukrainie oraz zbliżające się wybory zdominowały spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, z mieszkańcami… » więcej 2022-09-25, godz. 19:35 Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę… » więcej 2022-09-25, godz. 18:20 Odblokowano autostradę A4 po zderzeniu trzech samochodów między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Strzelce Opolskie Zderzyły się tam 3 auta, którymi podróżowało w sumie 13 osób. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2022-09-25, godz. 18:00 Akademia Młodych Serc przy Politechnice Opolskiej czeka na kolejnych studentów Politechnika Opolska ruszyła z rekrutacją do Akademii Młodych Serc. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie tylko dla… » więcej 2022-09-25, godz. 17:56 ''Chcemy pamiętać o naszych rodakach, którzy nie wyrzekli się polskości''. W Głubczycach uczczono 100. rocznicę… Uroczysta msza święta w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi w Głubczycach rozpoczęła obchody 100. rocznicy powstania ''Rodła'' - Związku… » więcej 2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości [ZDJĘCIA… Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej 2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »