Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-22, 16:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole zaprasza na niedzielne spacery szlakiem opolskich legend. "To nie będzie sucha lekcja historii"

Opole zaprasza na niedzielne spacery szlakiem opolskich legend [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole zaprasza na niedzielne spacery szlakiem opolskich legend [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole zaprasza na niedzielne spacery szlakiem opolskich legend [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole zaprasza na niedzielne spacery szlakiem opolskich legend [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Rodzinne wycieczki szlakiem opolskich legend - to nowa propozycja na spędzenie wakacyjnych niedziel w stolicy regionu. Miejski projekt przygotowany wspólnie ze stowarzyszeniem Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem "Manitikora" ma zachęcać do poznania atrakcji Opola. Zwiedzający usłyszą m.in. legendę o księżniczce Ofce i jej pierścieniu, o wodniku i Piaście czy o zjawie w prochowni.
- Okazuje się, że Opole jako miasto z 800-letnią historią jest pełne legend - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola. - Siedem z tych legend chcemy zaprezentować w najbliższym czasie. W każdą niedzielę wakacji będzie okazja, żeby te legendy poznać.

- Przewodnik ze stowarzyszenia "Mantikora" odpowiednia przebrany poprowadzi nas w formie takiej miejskiej gry, w której każdy z uczestników będzie miał również swoją rolę do odegrania i będzie mógł poczuć klimat związany z tymi historiami - dodaje Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w opolskim ratuszu.

- Zaczynamy od Wieży Piastowskiej, a dalej będziemy szli przez Most Zamkowy, kanał Młynówka - mówi Natalia Ciępka ze Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem "Mantikora" w Opolu. - W kanale już od bardzo dawna mieszka pewien utopiec, który za swoich młodych lat bardzo tu nabroił. Oczywiście, sowicie go ukarano, ale mieszka w kanale do dziś. Bo historia jego rodziny również zaznaczyła się w Opolu w kolejnych legendach. Co ważne, ten projekt to nie będzie sucha lekcja historii, tylko bardzo żywa. Sposób mówienia i to, że będziemy ucharakteryzowani, to ma taką formę performatywną. Bardzo nam na tym zależało, żeby edukować przez zabawę.

"Szlak opolskich legend" to miejski projekt pilotażowy. Jeśli ta formuła spodoba się uczestnikom, miasto będzie rozwinąć tego rodzaju wycieczki tematyczne. Pierwszy spacer odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 czerwca).

Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wysłać zgłoszenie mailowo na adres: mantikora.opole@gmail.com lub zadzwonić pod numer: 502 974 486. Każda z wycieczek będzie startować w wakacyjną niedzielę o godzinie 12:00 sprzed Wieży Piastowskiej.
Maciej Wujec, Łukasz Śmierciak
Natalia Ciępka

Kultura i rozrywka

2022-07-06, godz. 10:41 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie i spacer śladami Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej zamyka wystawę poświęconą opolskiemu rzeźbiarzowi Marianowi Nowakowi. Ekspozycja była dostępna przed siedzibą galerii od… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »