Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-31, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To jest fajny, nowy sposób na poznanie miasta". Kolejny spacer po Opolu z legendami i tajemnicami

Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami zwiedzanie Opole - Szlakiem Opolskich Legend [fot.M.Matuszkiewicz]
Deszczowa pogoda nie zniechęciła turystów do odkrywania miejskich legend i tajemnic w Opolu. W trakcie kolejnego spaceru Szlakiem Opolskich Legend mogli oni posłuchać mniej znanych historii o największych atrakcjach Opola, ale także poznać legendę o Utopcu.
Dziś (31.07) po Opolu turystów oprowadzała Zuzanna Ciszewska. - Zaczniemy sobie nasz spacer od Wieży Piastowskiej, potem przejdziemy przez Most Zamkowy i przy każdym punkcie będę opowiadała bardzo ciekawą historię. Będzie też trochę legend. Dla mnie najciekawsza jest związana na przykład z Wieżą Piastowską, czyli tutaj mamy opowieść o Esterze, ale bardzo też lubię legendę o dziku, która jest związana z Zamkiem Górnym. Jak będziemy przechodzić przez Kanał Młynówkę, to będzie też legenda o Utopcu, który bardzo dużo psocił.

- To bardzo ciekawe i fajne, że można poznać Opole z takiej trochę innej strony - dodają turyści.

- Wyczytałam w internecie o tym szlaku, a że są wakacje i ten czas trzeba sobie jakoś urozmaić, to przyszliśmy. Można się czegoś ciekawego dowiedzieć o Opolu, nawet jak się tu mieszka całe życie. - Kilka legend znam, ale nie aż tak, żeby opowiedzieć to komuś nowemu. - To jest fajny, nowy sposób na poznanie miasta. - Przyjechaliśmy, aby poznać Opole. Jestem tu razem z przyjacielem z Kędzierzyna-Koźla, który Opole zna słabo i pamięta z czasów studiów, a ja na Wieży Piastowskiej ostatni raz byłam w 1997 roku po powodzi, więc fajnie tak na nowo poznać historię. - Przede wszystkim przyszliśmy tu, bo chcemy poznać Opole, jego historię idąc tym szlakiem.

Kolejny spacer zaplanowano za tydzień (07.08). Aby wziąć w nim udział, należy wysłać zgłoszenie mailowo na adres: mantikora.opole@gmail.com lub zadzwonić pod numer: 502 974 486.
Zuzanna Ciszewska
Turyści

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »