Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-18, 15:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

Skarby rodziny Württembergów już są w Muzeum Śląska Opolskiego

Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Zakupione na zagranicznej aukcji skarby rodziny Württembergów zostały dziś (18.05) po raz pierwszy zaprezentowane przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Przedmioty nabyto pod koniec marca w Monachium. Pochodziły ze skrzyń wywiezionych w lach 30. XX wieku z rezydencji rodziny książęcej w Carlsruhe, czyli dzisiejszym Pokoju, w powiecie namysłowskim. Do niedzieli (22.05) można je oglądać w sali odczytowej muzeum. Temat zagościł również w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Zakupionych zostało 18 pozycji z katalogu aukcyjnego. Ponadto pamiątki rodzinne na rzecz muzeum przekazali potomkowie rodziny Württembergów - mówi Iwona Solisz, dyrektorka muzeum.

- Mamy w tej chwili nie tylko obrazy poszczególnych członków rodziny czy serwis kawowy z przedstawieniami zabytków gminy Pokój, ale także przedmioty codziennego użytku jak kufry, zestawy do gier, zastawy stołowe czy kosz wiklinowy z zestawem wypoczynkowym - dodaje.

- To była wyjątkowa aukcja, która po raz drugi nie powtórzyłaby się - mówi wicemarszałek regionu, Zbigniew Kubalańca.

- To wszystko, co przez dziesiątki lat przeleżało w skrzyniach, było zamknięte w piwnicach, nagle ukazało się światłu dziennemu. My, jako mieszkańcy regionu, samorząd województwa, myśleliśmy, że są to dobra, które już nigdy nie trafią z powrotem na Śląsk Opolski, a tu jednak dzięki kwocie ponad 100 tys. złotych udało się przynajmniej część tej perełki zakupić - dodaje.

Pieniądze na zakup pamiątek rodziny Württembergów przekazał samorząd województwa opolskiego. Dołożyła się także gmina Pokój i Fundacja Eryki Simone. Skarby mają być w przyszłości pokazywane także w gminie Pokój.
Prezentacja skarbów rodziny Württembergów - magazyn Reporterskie Tu i Teraz
Iwona Solisz
Zbigniew Kubalańca

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej 2022-07-02, godz. 08:25 Zespół Pieśni i Tańca Opole obchodził swoje 70. urodziny [ZDJĘCIA] Koncertem w Amfiteatrze Opolskim Zespół Pieśni i Tańca Opole uczcił swoje 70-lecie. Mieliśmy okazję zobaczyć tańce z różnych stron Polski w wykonaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »