Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy…
2024-07-18, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?
Inny z ministerialnych projektów trafił właśnie do konsultacji publicznych. Ta nowelizacja zakłada wliczanie do stażu pracy między innymi okresów zatrudnienia na umowę - zlecenie, na samozatrudnieniu czy pracy przez uczniów i studentów do 26. roku życia z ulgą składkową. Zgodnie z proponowaną regulacją do okresu zatrudnienia wliczane będą między innymi okresy prowadzenia pozarolniczej działalności, czyli na przykład indywidualnej działalności gospodarczej, umowy agencyjnej i umowy zlecenia. Regulacja obejmie również umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczeniu usług. Tak będzie sprawiedliwiej?

Kolejny z tematów dotyczył będzie skali wartości. Dla 73 procent polskich pracowników wysokość wynagrodzenia jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracodawcy - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. Na kolejnych miejscach uplasowały się: dobra atmosfera i bezpieczeństwo zatrudnienia - odpowiednio 64 i 61 procent. Na tle innych krajów europejskich Polacy należą do tych narodów, częściej zwracają uwagę na wynagrodzenie. Dlaczego tak jest?

Rozmawialiśmy też o sytuacji i oczekiwaniach młodych pracowników na rynku pracy.

Udział w programie wzięli: Grzegorz Adamczyk z NSZZ "Solidarność" i Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Program prowadził Ireneusz Prochera.

Zobacz także

2024-11-28, godz. 19:00 Staże i tzw. ukryty rynek pracy - radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów W kolejnej debacie pracodawców, związkowców i ekspertów rozmawialiśmy dziś o stażach i tzw. ukrytym rynku pracy » więcej 2024-11-27, godz. 19:01 Edukacja i rynek pracy w Opolskiem po 20 latach w UE. Maciej Kalski gościem Radia Opole Jak zmieniła się Opolszczyzna w ciągu 20 lat korzystania z funduszu EFS i EFS Plus? Czego dotyczy ten fundusz? O to pytaliśmy w kolejnym programie poświęconemu… » więcej 2024-11-26, godz. 16:24 Tobiasz Gużda o CPK, kandydatach na prezydenta i edukacji zdrowotnej Gościem Radia Opole był Tobiasz Gużda, który odpowiadał na pytania związane z CPK, wyborami prezydenckimi i kandydatami jakie zaprezentowały poszczególne… » więcej 2024-11-26, godz. 16:24 Michał Kalinowski o tym dlaczego Lewica tak późno wystawi kandydata na prezydenta Co się dzieje na Lewicy w kwestii wyborów prezydenckich? Wszystkie partie polityczne zdążyły już przedstawić swoich kandydatów, a Lewica wciąż w powijakach… » więcej 2024-11-25, godz. 20:09 Aleksandra Kot o prawyborach w Koalicji Obywatelskiej i Rafale Trzaskowskim Gościem programu była Aleksandra Kot z Nowoczesnej (KO), którą pytaliśmy o prawybory, z których wyłoniony został kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta… » więcej 2024-11-25, godz. 19:01 Katarzyna Czochara o działaniach rządu ws. powodzian, wyborach prezydenckich Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką była poseł PiS Katarzyna Czochara, z którą rozmawialiśmy o specustawie powodziowej, a także o gorącym… » więcej 2024-11-21, godz. 13:34 Czy wiek emerytalny powinien być uzależniony od prognozowanej długości życia? Takie rozwiązanie rekomenduje Polsce… Temat wieku emerytalnego w Polsce znów powraca. Tym razem rewizję zasad w tym zakresie rekomenduje nam Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mowa jednak nie o konkretnym… » więcej 2024-11-20, godz. 10:27 Jak obecność w Unii Europejskiej odmieniła polską naukę? Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując 20 lat Polski w Unii, wskazuje na dwa główne filary związane z naszą obecnością we wspólnocie… » więcej 2024-11-19, godz. 20:00 "To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego… Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę… » więcej 2024-11-18, godz. 15:16 Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024) To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »