Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-22, 11:40 Autor: Katarzyna Plewnia

Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju

Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. Samorząd województwa finansował kupno przedmiotów, które trafiły już do Muzeum Śląska Opolskiego.
- Historia jest niesamowita i bez precedensu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego o zakupieniu przez samorząd regionu przedmiotów pochodzących od rodu Württembergów, dawnych właścicieli Pokoju (pow. namysłowski). Skrzynie z przedmiotami wywiezionymi jeszcze przed II wojną światową przetrwały kilkadziesiąt lat nienaruszone, a teraz trafiły na aukcję - mówił wicemarszałek.

- Od wielkich mebli po właśnie biżuterię - trafiło to do takiego dość prestiżowego domu aukcyjnego. No i jak dowiedzieliśmy się, że będzie taka możliwość, że to, co kiedyś było tutaj - na Śląsku Opolskim - będzie można chociaż jakąś część zakupić, to za pośrednictwem Muzeum Śląska Opolskiego zdecydowaliśmy, że przystępujemy do tej aukcji.

- Jako samorząd województwa przekazaliśmy 116 tys. zł., gmina Pokój 15 tys. zł., trochę środków przekazali także prywatni sponsorzy i pani dyrektor muzeum z tym workiem pieniędzy pojechała na aukcję, na którą trafiła w sumie połowa przedmiotów z całej kolekcji - wystawiono je za 600 tys. euro, a sprzedały się za ponad 2 mln euro - dodał gość Radia Opole.

- Księżna, która również brała udział w licytacji i widziała, jak walczymy o każdą filiżaneczkę, kubeczek, pierścionek, wiedząc, że jesteśmy stąd, ze Śląska Opolskiego, że to jest muzeum regionalne, gdzie wcześniej ten pałac stał, postanowiła w goście dobrej woli przekazać na rzecz Muzeum Śląska Opolskiego wszystko to, co nie zostało wystawione na aukcję i stąd ten tir. Bo to, co kupiliśmy, zmieściło się w jednym busie, a to, czym zostaliśmy obdarowani, to jest jeden wielki tir, który jest już na miejscu - dodał.

- To, co podczas aukcji udało się zakupić, już można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego - dodał Zbigniew Kubalańca.
Zbigniew Kubalańca, cz. 1
Zbigniew Kubalańca, cz. 2

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »