Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-24, 14:24 Autor: Katarzyna Zawadzka

Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW

Spotkanie z cyklu "Tak było? Sprawdzam" w CMJW w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z cyklu "Tak było? Sprawdzam" w CMJW w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkania "Tak było? Sprawdzam" to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu mogła porozmawiać z przedstawicielką Opolskiej Rodziny Katyńskiej. O swoim stryju opowiedziała Edwarda Turkiewicz.
- Poprzez projekt "Tak było? Sprawdzam" chcemy skłonić młodzież do bardziej krytycznego przyglądania się informacjom, które nas otaczają - mówi wicedyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Renata Kobylarz-Buła. - Chcemy, aby zwracali uwagę na ich pozyskiwanie, weryfikowanie, a następnie po zdobyciu takich informacji, ich zdaniem jest ułożenie tekstu literackiego. Zadanie jest zatem niełatwe. Tematyka skupia się wokół zbrodni katyńskiej. Zdecydowaliśmy się zaprosić do projektu Opolską Rodzinę Katyńską. To są osoby, które są bezpośrednio związane z tym tematem - dodaje.

- W moim domu o tragedii katyńskiej rozmawiano ciągle - wspomina bohaterka spotkania Edwarda Turkiewicz. - Moja babcia przeżywała to bardzo. Miała czworo dzieci. Syna, który był nauczycielem. Była pełna wiary w to, że będzie się rozwijał. Był tuż przed ożenkiem. Dla niej to była straszna trauma. U nas w warunkach domowych tych informacji mieliśmy bardzo dużo - dodaje.

- Taka forma lekcji o tym, co stało się w przeszłości jest bardzo interesująca i pełna wrażeń. Można pytać o rzeczy, które cię interesują, o to, co jest napisane w książce, potwierdzić fakty lub zaprzeczyć im. Wiadomo, że każda perspektywa jest inna, więc na takim spotkaniu na pewno usłyszmy coś innego niż jest w książce - mówi uczennica liceum Iga.

Podobne spotkania odbywają się regularnie. Młodzież nie tylko słucha opowieści świadków historii, ale ma także za zadanie napisać krótki tekst biograficzny popularyzujący losy konkretnej osoby.
Renata Kobylarz-Buła
Edwarda Turkiewicz
licealistka Iga

Kultura i rozrywka

2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej 2022-07-02, godz. 08:25 Zespół Pieśni i Tańca Opole obchodził swoje 70. urodziny [ZDJĘCIA] Koncertem w Amfiteatrze Opolskim Zespół Pieśni i Tańca Opole uczcił swoje 70-lecie. Mieliśmy okazję zobaczyć tańce z różnych stron Polski w wykonaniu… » więcej 2022-07-01, godz. 16:00 Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zakończył sezon artystyczny Sezon artystyczny 2021/2022 w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu był bardzo intensywny. Teatr otworzył się we wrześniu ubiegłego roku dla publiczności… » więcej 2022-07-01, godz. 13:15 Chór z Głubczyc z pierwszą nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach Głubczycka Szkoła Chóralna 'Angelus Cantat', jako jedyny zespół z Opolszczyzny, została laureatem 57. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach… » więcej 2022-07-01, godz. 13:00 Muzyka filmowa zabrzmi w opolskim amfiteatrze Filharmonia Opolska co prawda zakończyła obchody jubileuszowego 70. sezonu artystycznego w ubiegły weekend, ale filharmonicy zagrają jeszcze dla Opolan w najbliższą… » więcej 2022-06-30, godz. 15:32 Wakacje z Nyskim Domem Kultury Nyski Dom Kultury przygotował bogaty program tegorocznych wakacji w Nysie. Wśród propozycji koncerty, warsztaty dla dzieci, zajęcia teatralne, wycieczki po… » więcej 2022-06-30, godz. 13:29 Zgłoszenia do głuchołaskiego PUCH tylko do piątku Po kilku latach przerwy związanej z pandemią koronawirusa powraca głuchołaski Festiwal Kropka. To cztery dni koncertów, podczas których wystąpią artyści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »