Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-20, 19:53 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery

Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery [fot. Katarzyna Zawadzka]
Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł "Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984--2022". Dominują fotografie, a aby poznać ich tytuły należy sięgnąć przy wejściu po katalog wystawy.
- Wyboru prac dokonaliśmy wspólnie z kuratorem tej wystawy Łukaszem Kropiowskim trochę idąc oczywiście po linii tego, co jest dostępne, bo wiele prac jest niedostępnych, bo albo są za granicą, albo ich sprowadzanie byłoby za drogie - mówi artysta. - Tak najsłabiej reprezentowane są tutaj lata 90. Wtedy akurat skupiłem się na robieniu obiektów, a to jest zawsze coś, o co trzeba bardziej dbać i jest droższe w transporcie. Tu na przykład taka rzecz, o której mało kto wie, transport z Muzeum Fotografii w Krakowie odbywał się w konwoju, dlatego że suma wartości tych prac przekracza jakąś tam granicę i to musiało być konwojowane - dodaje.

- Na co dzień obrazy, które nas otaczają manipulują nami. Z pracami Zbigniewa Libery jest inaczej - mówi kurator wystawy Łukasz Kropiowski. - Jesteśmy przyzwyczajeni do obrazów z reklamy czy z prasy, które starają nam się pewne określone opinie narzucać, a te zdjęcia mają absolutnie taką otwartość interpretacyjną. One liczą na to, co my mamy w sobie, na nasze opinie, na naszą wrażliwość - dodaje.

O oprawę graficzną wystawy zadbała Patrycja Kucik. W sobotę (21.05) o godz. 16:00 wystawę będzie można zwiedzić razem z autorem prac Zbigniewem Liberą.

Ekspozycja będzie prezentowana do 26 czerwca.
Zbigniew Libera
Łukasz Kropiowski

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej 2022-07-02, godz. 08:25 Zespół Pieśni i Tańca Opole obchodził swoje 70. urodziny [ZDJĘCIA] Koncertem w Amfiteatrze Opolskim Zespół Pieśni i Tańca Opole uczcił swoje 70-lecie. Mieliśmy okazję zobaczyć tańce z różnych stron Polski w wykonaniu… » więcej 2022-07-01, godz. 16:00 Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zakończył sezon artystyczny Sezon artystyczny 2021/2022 w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu był bardzo intensywny. Teatr otworzył się we wrześniu ubiegłego roku dla publiczności… » więcej 2022-07-01, godz. 13:15 Chór z Głubczyc z pierwszą nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach Głubczycka Szkoła Chóralna 'Angelus Cantat', jako jedyny zespół z Opolszczyzny, została laureatem 57. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »