Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-05-11, 21:25 Autor: Agnieszka Lubczańska

Festiwal Wyspy Pasieki trwa

Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka Festiwalu Wyspy Pasieki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka Festiwalu Wyspy Pasieki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Bitka [fot. Agnieszka Zientarska]
Maria Bitka [fot. Agnieszka Zientarska]
Historia, przyroda, sztuka i relacje tworzące klimat wyjątkowej dzielnicy Opola to wszystko skupia Festiwal Wyspy Pasieki, który od kwietnia do września organizuje Galeria Sztuki Współczesnej. Za nami „Kwiecień z historią miejsca”, przed nami „Maj ze sztuką”, „Czerwiec z naturą” i „Lato w klimacie Wyspy”.

Najbliższe wydarzenie w ramach festiwalu już w najbliższy piątek (13.05), a będzie nim performans opolskiej artystki Marii Bitki pt. „Ogród sekretów". Działanie odbędzie się w kontekście wierzeń ludowych oraz wycinki drzew na Pasiece przy wiadukcie na ul. Powstańców Śląskich od strony nieistniejących już kasztanowców… Początek o godz. 18:00.
W program Festiwalu Wyspy Pasieki przewidziano wykłady, spacery, wystawę, rezydencje artystyczne oraz spotkania z mieszkańcami. Jednym z kluczowych działań będzie produkcja mapy o tematyce historyczno-przyrodniczej, ukazującej najważniejsze miejsca na Pasiece - w tym obiekty architektoniczne, miejsca zamieszkania zasłużonych Opolan oraz elementy przyrody, charakterystyczne dla Pasieki.

Festiwal Wyspy Pasieki zakończy 10 września „Piknik na wyspie”, podczas którego nastąpi podsumowanie i premiera mapy. Kuratorką festiwalu jest Agnieszka Dela-Kropiowska. Radio Opole patronuje medialnie przedsięwzięciu.

Zobacz, co jeszcze odbędzie się w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki:

Maj ze sztuką

13.05, g.18.00 – performans Marii Bitki pt. „Ogród sekretów"
Działanie w kontekście wierzeń ludowych oraz wycinki drzew na Pasiece.
Gdzie? ul. Powstańców Śląskich, przy wiadukcie od strony nieistniejących już kasztanowców.
26.05, g.18.00 - wernisaż
Wystawa autorstwa studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Studenci przez całą wiosnę pracują z kontekstami historycznymi i społecznymi Pasieki. Artystyczny efekt ich poszukiwań ukażemy w formie ekspozycji. Wystawa czynna do połowy czerwca 2022.
Galeria w Liceum Plastycznym w Opolu, ul. Barlickiego oraz Galeria M (ul. Strzelców Bytomskich).
28.05, g.18.00 – performans Natalii Krawczyk pt. „Go with Oder flow…”
Linia Odry, Pasieka. Start na wysokości Przystani Kajakowej (Park Nadodrzański).

Czerwiec z naturą

2.06, g. 18.00 – spacer „Dziedzictwo przyrodnicze wyspy Pasieki I”.
Prowadząca: dr Krystyna Słodczyk
Gdzie? Miejsce zbiórki: Domek Lodowy (przy Stawku Barlickiego), ul. Barlickiego 1a.
9.06, g.18.00 – spacer „Dziedzictwo przyrodnicze wyspy Pasieki II” .
Prowadząca: dr Krystyna Słodczyk
Miejsce zbiórki: Domek Lodowy (przy Stawku Barlickiego), ul. Barlickiego 1a.
8-12.06 - rezydencja artystyczna Witolda Stypy
Artysta bada zależności sztuki i fizyki kwantowej w kontekście teorii Teodora Kaluzy (1885- 1954)– naukowca pochodzącego z Pasieki. Artysta w czasie pobytu w Opolu poznaje teren Pasieki i wyznacza przestrzeń dla rzeźby.
Teren Pasieki , 11 czerwca finał w Galerii M.

Lato w klimacie Wyspy
  • rezydencja fotograficzna „Aktualny stan wyspy” – stworzenie archiwum fotograficznego miejsca. Prowadzący: artysta/tka – fotograf – trwają ustalenia – poszukujemy osoby chętnej do współpracy.
  • rozmowy z mieszkańcami Wyspy – nagrania na youtube, budowanie archiwum miejsca, publikacja rozmów w sieci.
Prowadząca: Agnieszka Dela-Kropiowska (kuratorka GSW)

10.09
Piknik na wyspie
Podsumowanie projektu, premiera mapy
Plakat Festiwalu Wyspy Pasieki

Patronaty - polecamy

2022-09-27, godz. 19:17 Gala konkursu Opolska Nagroda Jakości W piątek (30.09) poznamy tegorocznych laureatów konkursu Opolska Nagroda Jakości. Gala rozpocznie się o godz. 18:00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im… » więcej 2022-09-27, godz. 18:56 12. Opolski Festiwal Fotografii - zobacz, co w programie! 16 wystaw w różnych miejscach Opola, a do tego spotkania i warsztaty. W tym roku Opolski Festiwal Fotografii odbywa się pod hasłem „Utopia”, a jego oficjalna… » więcej 2022-09-24, godz. 18:06 "Nie hejtuję - motywuję!" - konkurs Jest niestety wszechobecny i bardzo niebezpieczny. Może przybierać różne formy i nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką. Ma sprawić przykrość… » więcej 2022-09-24, godz. 15:31 Twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej tradycję kroszonkarstwa przekazuje swoim uczniom. Finał projektu "Mistrz Tradycji"… Od maja twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej uczy sztuki kroszonkarstwa ośmioro uczniów. Każdy z nich ma już wypracowany własny wzór kwietny, a teraz… » więcej 2022-09-24, godz. 13:13 „W Betanii jest życie 2022… - bo każda chwila jest ważna” Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie po raz 10 ruszyło z kampanią społeczną „W Betanii jest życie”. „Każda chwila jest ważna” - to hasło tegorocznej… » więcej 2022-09-23, godz. 20:46 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe zostanie uczczona w Jasienicy Dolnej 14 sierpnia minęła 81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się w najbliższą niedzielę… » więcej 2022-09-20, godz. 15:23 Gmina Tarnów Opolski zaprasza na dożynki Już w niedzielę (25.09) za plony dziękować będą naturze, a rolnikom za pracę mieszkańcy gminy Tarnów Opolski. Dorocznym zwyczajem uhonorowane też zostaną… » więcej 2022-09-20, godz. 14:49 Cleo gwiazdą Święto Chleba w Strzelcach Opolskich Koncert Cleo, występy Marcina Dańca, Karoliny Treli i zespołu Karpowicz Family, a także koncert dla dzieci Siostry Wajs & Stonoga - to m.in. szykuje się już… » więcej 2022-09-20, godz. 14:06 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej od piątku do soboty w Nysie Od piątku (23.09) do soboty (24.09) w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie (przy ul. Grodkowskiej 54) odbędą się VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej… » więcej 2022-09-20, godz. 13:19 "W drodze ku kulturze" - zobacz, co się będzie działo w gminie Prudnik w ramach przedsięwzięcia Ułatwienie dostępu do kultury społeczności wiejskiej gminy Prudnik - to główny cel projektu realizowanego przez Prudnicki Ośrodek Kultury. W programie przedsięwzięcia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »