Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-08, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

"To pokazanie ich osiągnięć i problemów". Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Przekazaniem symbolicznego klucza do miasta i przemarszem przez rynek rozpoczął się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku. Wzięły w nim udział placówki z Opolszczyzny, które mają podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami.
- Naszym celem jest pokazanie ich osiągnięć oraz problemów – mówi Marek Muszyński, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku, który zorganizował to wydarzenie. – Chcemy wszystkim wokół nas pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami są bardzo ważną częścią tego świata. Dużo mamy osiągnięć w konkursach recytatorskich, matematycznych. Mamy tutaj reprezentantów kraju, którzy biorą udział w światowych igrzyskach. Organizujemy dużo imprez integracyjnych, aby osoby z niepełnosprawnościami spotykały się z osobami w normie intelektualnej.

- W ostatnich latach nasza sytuacja trochę się poprawiła – uważa mama niepełnosprawnej dziewczynki z gminy Głogówek. - Te wszystkie świadczenia poszły troszkę do góry. Na potrzeby dzieci niepełnosprawnych to jednak jest kropla w morzu. Są różne dotacje, dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy dydaktycznych czy turnusów rehabilitacyjnych. Jednak codzienna rehabilitacja i bieżące wydatki niejednokrotnie przekraczają te wszystkie świadczenia, które rodzice czy osoby niepełnosprawne otrzymują.

- Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej umożliwi też wsparcie osób niepełnosprawnym – twierdzi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo pamiętali, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują naszego wsparcia. Na tym polega wspólnota regionalna, że jesteśmy odpowiedzialni i pomagamy tym, którzy sobie sami nie potrafią pomóc, ale także rodzinom, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami.

Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku odbył się festyn. Na placu zamkowym przygotowano dla uczestników wiele atrakcji. Wydarzenie to patronatem medialnym objęło Radio Opole.
Marek Muszyński
Mama niepełnosprawnego dziecka
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »