Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-29, 14:59 Autor: Jakub Biel

Chcą nowej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci. Rodzicie protestowali w Opolu [ZDJĘCIA]

Chcą nowej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci. Rodzicie protestowali przed Urzędem Miasta Opola [fot. Adam Dubiński]
Chcą nowej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci. Rodzicie protestowali przed Urzędem Miasta Opola [fot. Adam Dubiński]
- Miasto powinno się wstydzić, że tutaj stoimy – w takich słowach rodzice niepełnosprawnych dzieci z Opola ocenili warunki edukacyjne ich dzieci. Ci wspólnie z przedstawicielami stowarzyszenia „Nauczyciele dla wolności” oraz w towarzystwie posła Konfederacji Włodzimierza Skalika apelowali o utworzenie nowoczesnej placówki, przystosowanej do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Prezydent Opola odpowiedział, że taki scenariusz nie jest wykluczony.
- Apelujemy do władz miasta o zainteresowanie się losem niepełnosprawnych dzieci - mówi Włodzimierz Skalik, poseł na Sejm RP, współorganizator protestu.

- Chcemy nowej szkoły dla naszych dzieci. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością są zmartwieni tą sytuacją, z którą mamy do czynienia od lat. Zespół Szkół Specjalnych w Opolu jest w dramatycznie złym stanie. Dzieci z niepełnosprawnością są zmuszone do korzystania z obiektów, które nie nadają się.

- Warunki budynków znajdujących się przy ulicy Książąt Opolskich i Bytnara Rudego są dalekie od potrzeb dzieci niepełnosprawnych - mówi Ewa Przybyłowicz, mama niepełnosprawnego dziecka.

- Nie mamy parkingu. Dzieci wysiadają na chodnikach przy ruchliwej ulicy. Nie mają boiska. Mają tylko betonową nawierzchnię, dziurawą. Mają salę gimnastyczną, ale ze szkoły specjalnej muszą się ubrać, muszą przejść przez podwórko dziurawe do sali gimnastycznej, tam się rozebrać, z powrotem ubierają się i wracają. Zajmuje im to przynajmniej z 15 minut i zajęcia trwają bodajże 20 minut.

Szczególną uwagę rodzice dzieci zwrócili na stan budynków zaadaptowanych na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, znajdujących się przy ul. Torowej.

- Chodziłyśmy. Mówiłyśmy. Prosiłyśmy. Wszyscy mówią, że będzie ładnie, pięknie, a dzisiaj budzimy się w jakiej rzeczywistości? Torowa. Miejsce niechcianych psów i niechcianych dzieci. Miasto Opole powinno się wstydzić za to, że my dzisiaj tu stoimy. Jak to jest możliwe, że dzieci, chore, biedne, najbardziej poszkodowane przez los, trafiają w takie miejsce? Miejsce smutku, brudu, syfu. Ja naprawdę nie mam słów - podkreślała Agnieszka Szul, matka niepełnosprawnego dziecka.

- Staramy się dbać o wszystkich mieszkańców i wiele robimy na rzecz osób niepełnosprawnych – przekonywał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- To normalne, że w kampanii wyborczej są emocje i jest próba wywierania nacisków czy zrealizowania jakichś postulatów. To nie są niechciane dzieci. Torowa jest w trakcie rozbudowy, remontu. Za chwilę będziemy tam budować BCU, czyli Branżowe Centrum Umiejętności i to nie jedno. Mówimy o budowie drugiej szkoły, kolejnego obiektu i będziemy się oczywiście o to starać, jak będą środki finansowe i możliwości do realizacji tego postulatu.

Zbulwersowani rodzice wzięli także udział w sesji Rady Miasta Opola, gdzie przedstawili sprawę ich dzieci przed miejskimi rajcami.
Włodzimierz Skalik
Ewa Przybyłowicz
Agnieszka Szul
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »