Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-14, 10:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Moc kultury" hasłem tegorocznej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział 9 opolskich instytucji

Muzeum Polskiej Piosenki [Fot.Daria Placek]
Muzeum Polskiej Piosenki [Fot.Daria Placek]
Moc kultury hasłem tegorocznej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział 9 opolskich instytucji [Katarzyna Doros-Stachoń]
Moc kultury hasłem tegorocznej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział 9 opolskich instytucji [Katarzyna Doros-Stachoń]
Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
- W programie wystawa plenerowa pt. "Świat od deski do deski", podczas której będzie do rozwiązania test - mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Oprócz tego będą warsztaty dla dzieci pt. "Możesz zostać introligatorem", przygotowywane wraz ze średniowiecznym mnichem. Mamy też wykłady na sali konferencyjnej, w których poznamy kulisy przejęcia Księgi Głubczyckiej do zbiorów archiwów państwowych, dowiemy się także czym są drolerie w księdze, będzie można zobaczyć księgę na żywo i niezwykłe pergaminowe karty.

- Przedstawimy moc ognia, wiatru i wody - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - To wszystko zwiedzając wiatrak, młyn wodny, kuźnię. Zobaczyć to będzie można także w poszczególnych chałupach, tam gdzie będą prezentowane pokazy rzemiosła i twórczości ludowej. Będziemy mogli poznać jaka wartość i moc tkwi w kulturze ludowej.

Z kolei Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej w nawiązaniu do tegorocznego hasła szykuje warsztaty wyładowań elektrycznych. - Po pierwsze chcemy pokazać naszą kolekcję 1,5 tysiąca aparatów i lamp rentgenowskich, chyba największą na świecie. Pozwolimy sobie także pokazać nasze laboratorium wysokich napięć, gdzie będzie można zerknąć na pioruny w kontrolowanych laboratoryjnych warunkach - mówi Tomasz Ciecierski z Politechniki Opolskiej.

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych głównym bohaterem wszystkich wydarzeń i atrakcji będzie miś Wojtek. - Zaczynamy wystawą czasową poświęconą zwierzętom i maskotkom w Polskich Siłach Zbrojnych - mówi Natalia Kryjom-Barylak z sekcji komunikacji w muzeum. - Przygotowaliśmy również projekcję filmu animowanego pt. "Miś Wojtek". To będzie film adresowany szczególnie do dzieci. Dodatkowo mamy w ofercie dwa warsztaty plastyczne, które będą polegać na tworzeniu kolaży artystycznych, których tematyką będzie oczywiście miś Wojtek. Te będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

Noc Muzeów 14 maja potrwa do godziny 23:59. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program przygotowanych atrakcji można znaleźć m.in. na faceboowym profilu Noc Muzeów Opole.
Aleksandra Starczewska-Wojnar
Jarosław Gałęza
Tomasz Ciecierski
Natalia Kryjom-Barylak

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »