Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-09, 13:58 Autor: Katarzyna Zawadzka

Magazyny pełne historii! Międzynarodowy Dzień Archiwów w Opolu

Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Blisko 9 kilometrów dokumentów posiada Archiwum Państwowe w Opolu. Placówkę można było dziś (9.06) zwiedzać z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Po magazynie, w którym przechowywane są akta miast, oprowadzała Barbara Sypko. Opowiadała gościom między innymi o świadectwach szkolnych uczniów szkoły zawodowej w Nysie z drugiej połowie XIX wieku. - W tej placówce chętnie uczyły się osoby, które wybrały zawód kupiecki. Nyska szkoła zawodowa miała profil handlowy, którą - według naszych informacji - zazwyczaj kończyły osoby pochodzenia żydowskiego, bo jak wiemy, najczęściej Żydzi byli dobrymi kupcami - dodaje.

- Archiwum Państwowe w Opolu posiada wiele interesujących dokumentów, a wśród nich te sprzed 200 lat, które dokumentują epidemię cholery - mówi Aleksandra Starczewska z archiwum. - Nie ma dokumentów prywatnych dotyczących epidemii, natomiast zarządzenia państwowe, rozporządzenia władz rejencyjnych, jak zachowywać się. Mamy dokumentację lekarzy, którzy w tym czasie pracowali i musieli stosować się do tych przepisów, lekarza powiatowego z tego okresu - dodaje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów opolska placówka rozstrzygnęła też liczne konkursy rozwijające wiedzę historyczną i genealogiczną.

Dodajmy, że za najcenniejszy zabytek Archiwum Państwowego w Opolu uważana jest Księga Głubczycka zawierająca prawa miejskie spisane w średniowieczu.
Beata Sypko i goście archiwum
Aleksandra Starczewska
Posłuchaj audycji z udziałem Aleksandry Starczewskiej

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »