Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-29, 14:09 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

MAW w Nysie: festiwal dobiegł końca, trwają ostatnie lekcje w klasach mistrzowskich [ZDJĘCIA]

Finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej 2021 w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej 2021 w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występami zespołów wiolonczelowych złożonych z uczestników kursu zakończyła się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW) w Nysie. Młodzi muzycy zaprezentowali się w Dworze Biskupim, choć z uwagi na warunki pogodowe, musieli szybko opuścić plenerową scenę i przenieść się do wnętrza budynku. Drugi występ, wzbogacony recitalem Sabiny Meck, której przy wiolonczeli towarzyszył Michał Koziński, odbył się parę godzin później, w obrębie zabudowań Muzeum Powiatowego w Nysie.
- Właściwie rodzice zaproponowali, żeby przyjść na koncert, bo usłyszeli od znajomych, że coś takiego się dzieje, więc z ciekawości przyszliśmy zobaczyć - przyznają uczestnicy koncertu. - Na pewno jest to coś innego, nie jest to muzyka, której słuchamy na co dzień, ale bardzo ładnie grali.

Dodajmy, że muzycy z zespołu Polish Cello Quartet, który są twórcami wydarzenia i stanowią trzon kadry pedagogicznej MAW, postanowili zrezygnować ze swojego występu, na rzecz umożliwienia występu swoim podopiecznym. Jak wyjaśnili publiczności, zgromadzonej licznie w przestrzeni prowadzącej do wejścia i na dziedziniec Muzeum Powiatowego w Nysie, młodzi ludzie z powodu ograniczeń pandemicznych, mieli jeszcze mocniej utrudnioną możliwość koncertowania, występów przed publicznością, niż zawodowi muzycy. Dlatego właśnie postanowili umożliwić "swoim młodszym kolegom" swobodne koncertowanie na finale MAW, rezygnując z własnego występu.

- Bardzo, bardzo się podobało i cieszymy się, że taki festiwal odbywa się rokrocznie u nas w Nysie - mówi inna uczestniczka wydarzenia. - Ja słuchałam ćwiczących tutaj jeszcze, bo od czasu do czasu odwiedzam restaurację, przy której młodzi ludzie ćwiczyli. Przepięknie, przepięknie! Jestem zachwycona i chciałabym uczestniczyć, żeby to się odbywało rokrocznie.

Przypomnijmy, że 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, jedyne takie wydarzenie w skali kraju, trwało od 21 lipca pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 6 koncertów, w tym 5 na terenie Nysy. Natomiast dziś (29.07) młodzi wiolonczeliści realizują ostatnie zajęcia indywidualne i zespołowe w klasach mistrzowskich. Więcej relacji z tego wydarzenia, będzie można wkrótce usłyszeć w audycjach Radia Opole.
uczestnicy wydarzenia

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »