Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-20, 11:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy

wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczeliści - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - plakat wydarzenia
Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello Quartet, w skład którego wchodzą muzycy silnie związani z Opolszczyzną. Wprawdzie wydarzenie, które potrwa w sumie do 29 lipca, jest przede wszystkim unikatowym w skali kraju kursem mistrzowskim, doskonalącym wiolonczelistów w grze kameralnej i zespołowej, jednak towarzyszy mu co roku także festiwalowa część.
Jak co roku melomanii i sympatycy akademii wiolonczelowej będą mogli odkryć zarówno klasyczne, jak i rozrywkowe oblicze wiolonczeli. Współtwórca wydarzenia Krzysztof Karpeta zapewnia, że tradycyjnie usłyszymy też wiolonczelę w duecie z fortepianem, w jednorodnych zespołach kameralnych czy w orkiestrze kameralnej.

- Jak przechodzi orkiestra wiolonczelowa, wszyscy z wiolonczelami na plecach, to miasto ożywa w sposób niecodzienny - przyznaje Krzysztof Karpeta z Polish Cello Quartet. - Też wiemy, że mieszkańcy Nysy, ale nie tylko, bo mamy gości z różnych stron Polski, czekają nas, bo dochodzą do nas takie informacje, że nie mogą się doczekać koncertów. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się aż 6 koncertów i wiele z nich będzie w miejscach, w których jeszcze akademia nie zawitała dotychczas.

Pierwszym nowym miejscem na mapie koncertów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie aula I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum w Nysie, gdzie w środę (21.07) o godzinie 19:00 odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Polish Cello Quartet, na którym zostaną zaprezentowane utwory z całkiem nowego projektu. Będą to napisane specjalnie dla tego kwartetu aranżacje utworów Fryderyka Chopina. Kolejnym nowym miejscem koncertowym MAW będzie Bastion św. Jadwigi. Tam z kolei zrealizowany zostanie sobotni (24.07) koncert jazzowy z działem skrzypka Mateusza Smoczyńskiego i wiolonczelisty Stephana Brauna.

- Chcemy zmienia miejsca koncertów, żeby wykorzystywać możliwości, które daje miasto, budynki, które miasto posiada - wyjaśnia Krzysztof Karpeta. - Nysa jest niesamowicie bogata w przestrzenie, w których muzyka wiolonczelowa może zabrzmieć.

Podczas 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej pojawi się również cieszący się zawsze niesłabnącą popularnością koncert wieczorny z cyklu "Late Night Bach", na którym gra świateł i akustyka sprzyjają kontemplacyjnemu wsłuchiwaniu się w dzieła Johanna Sebastiana Bacha, przeznaczone na wiolonczelę solo. Nie zabraknie również występów uczestników akademii, którzy podczas tygodniowej pracy w zespołach, pod okiem wiolonczelistów z Polish Cello Quartet, a także zagranicznych profesorów - tym roku będą to Julius Berger (Niemcy) i Jelena Očić (Chorwacja) - zaprezentują się podczas koncertu finałowego. Nowością będzie pojawienie się kwintetu wiolonczelowego.

Jedynym koncertem, który odbędzie się poza Nysą, będzie tradycyjny już występ w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zaprezentuje się jeden z gości specjalnych MAW czyli Julius Berger, a także Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. W tym roku z uwagi na ograniczenia pandemiczne orkiestra nie wystąpi w Nysie, z tego samego powodu koncerty nie będą mogły być zbyt długie, potrwają więc około godziny. Natomiast wstęp na koncerty odbywające się w Nysie jest bezpłatny. Dodajmy, że Radio Opole, jak co roku, objęło wydarzenie patronem medialnym.
Wojciech Fudala i Krzysztof Karpeta o 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (kompilacja materiałów emitowanych 14 i 15 lipca w audycjach Radia Opole)

Kultura i rozrywka

2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »