Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-25, 12:57 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA]

Koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak wiolonczela nie była częścią kilkuosobowego zespołu, lecz zabrzmiała w duecie ze skrzypcami. Nie zabrakło jednak wspomagania looperami oraz zabawy rozmaitymi efektami dźwiękowymi. Należy podkreślić, że po raz pierwszy koncert w ramach festiwalowej części akademii został zorganizowany w Bastionie św. Jadwigi, a na scenie pojawili się wybitni muzycy jazzowi, posiadający jednocześnie klasyczne wykształcenie - Mateusz Smoczyński i Stephan Braun, którzy zaprezentowali materiał ze swojej wspólnej, debiutanckiej płyty "Keep On Turnin'".
- Jestem wielkim fanem mojego towarzysza z zespołu Stephana Brauna od wielu lat, więc zawsze niezwykle się cieszę i mam ogromną radość z tego, że mogę z nim grać - przyznaje skrzypek Mateusz Smoczyński.

- To jest wspaniałe miejsce, jestem tutaj już drugi raz na tym festiwalu - dodaje Stephan Braun. - Mieliśmy również dzisiaj wspaniałą pogodę do grania koncertu i ludzie byli niesamowici.

Oprócz studentów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, w Bastionie św. Jadwigi w Nysie pojawiło się też sporo słuchaczy w różnym wieku. Nie zabrakło przy tym zarówno miłośników tego wydarzenia, jak i osób, które z festiwalową częścią MAW spotkały się po raz pierwszy.

- Rokrocznie pilotuję wszystkie te imprezy, więc jestem praktycznie na wszystkich koncertach - przyznaje jedna z uczestniczek koncertu. - Nie zawsze udaje mi się być od początku koncertu, ale tutaj jest sporo luzu. Nie trzeba tej elegancji, sztywności. Na pewno to jest świetna zabawa.

- Jesteśmy zachwyceni tym koncertem - przyznaje mieszkanka Kalisza, która właśnie spędza urlop w Nysie. - Po raz pierwszy widzę zestaw wiolonczela plus skrzypce w repertuarze jazzowym i to jeszcze z takimi aranżacjami. Przyjechałam z Kalisza, a to jest moje miasto rodzinne. Jestem zachwycona! Brawo Nysa!

Przypomnijmy, że 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie potrwa do 29 lipca, natomiast ostatnie dwa koncerty festiwalowej części MAW odbędą się dzień wcześniej. Z kolei najbliższy koncert "Late Night Bach", zaplanowano na poniedziałek (26.07). Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Mateusz Smoczński, Stephan Barun [tłum. M. Smoczyński], uczestniczki koncertu

Kultura i rozrywka

2021-09-21, godz. 13:30 Muzyka Fryderyka Chopina owacyjnie przyjęta na festiwalu beethovenowskim w Głogówku Trzykrotny bis przeplatany gromkimi brawami i owacjami na stojąco - taki był rezultat pierwszego z recitali chopinowskich, będącego zarazem trzecim, obszernym… » więcej 2021-09-21, godz. 12:01 Przed nami finał II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych Opole 2021. Na scenie FO - kilkunastu wyko… - Osoby niewidome też mają swoje pasje, którymi chcą się dzielić z innymi - nie miał wątpliwości na antenie RO dyrektor opolskiego oddziału Polskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 17:25 Mikołaj z Koźla w nowej szacie dźwiękowej: festiwal muzyki dawnej z niesłabnącą popularnością Obfity w festiwale muzyki klasycznej weekend okazał się owocny także dla Kędzierzyna-Koźla, gdzie po raz szósty odbył się trzydniowy Festiwal Mikołaja… » więcej 2021-09-20, godz. 16:15 Festiwal beethovenowski: za nami sukces weekendowych koncertów, przed nami recitale chopinowskie Wysoka frekwencja i owacyjne przyjęcie występu artystów na drugim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po entuzjastycznie… » więcej 2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »