Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-27, 19:32 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie

Polish Cello Quartet i Wojciech Myrczek podczas koncertu w Dworze Biskupim w 2020 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polish Cello Quartet i Wojciech Myrczek podczas koncertu w Dworze Biskupim w 2020 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzeum Powiatowe w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzeum Powiatowe w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment zabudowań Dworu Biskupiego w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
Fragment zabudowań Dworu Biskupiego w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie. Wydarzenie, będące połączeniem unikatowych kursów mistrzowskich, skoncentrowanych w dużej mierze na grze w zespołach wiolonczelowych, z częścią festiwalową otwartą dla publiczności, trwa w Nysie od 21 lipca. W tym czasie odbyły się 3 różne koncerty na terenie Nysy. Tym razem jednak, w ciągu jednego popołudnia odbędą się aż dwa koncerty. Jak przyznaje współtwórca Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Krzysztof Karpeta, będzie to nowatorski zabieg.
- Koncert popołudniowy odbędzie się w bardzo gościnnym Dworze Biskupim, na scenie wybudowanym na ich przepięknym dziedzińcu - wyjaśnia wiolonczelista. - Tam się odbędzie koncert zespołów wiolonczelowych, które biorą udział w akademii wiolonczelowej. Koncert zostanie rozpoczęty przez nasz zespół Polish Cello Quartet jako opiekunów naszych młodszych kolegów. Później wystąpią zespoły, które zaprezentują się w repertuarze oryginalnie napisanym na wiolonczelę, ale wszystkie te utwory mają taki pierwiastek taneczny.

Warto dodać, że po raz pierwszy, obok kwartetów wiolonczelowych złożonych z uczestników Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, będzie można podziwiać kwintet wiolonczelowy. Wynika to wprost z nieparzystej liczby uczestników, którzy zgłosili się do udziału w tegorocznej MAW. Kwintet ten wykona "Tańce rumuńskie" węgierskiego kompozytora Béli Bartóka. W środowe (28.07) popołudnie uczestnicy kursu wystąpią także w zespole ośmioosobowym, czyli w oktecie, prezentując jeden z utworów z cyklu "Bachianas brasileiras", jaki stworzył brazylijski kompozytor Hector Villa-Lobos.

Część zespołów zaprezentuje się w Dworze Biskupim po godzinie 16:00, pozostała część wystąpi natomiast po godzinie 20:00 w ulokowanym tuż obok Muzeum Powiatowym w Nysie. Tam z kolei, dodatkowo, oprócz uczestników kursu i ponownego występu zespołu Polish Cello Quartet, pojawią się goście: wokalistka jazzowa Sabina Meck oraz wiolonczelista Michał Koziński.

Wstęp na koncerty, objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny.
Krzysztof Karpeta

Kultura i rozrywka

2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej 2021-09-18, godz. 11:30 Przybliżą kultury, złagodzą stereotypy i uprzedzenia. Zbliża się 5. edycja Festiwalu Kultur i Języków Świata Wiele spotkań autorskich, bloki filmowe, a także wydarzenia w formie online. W ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu już… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Opolcon znowu przyciąga rzeszę fanów fantastyki. Ruszyła 8. edycja konwentu Wiele prelekcji, gier planszowych, a także spotkań z gośćmi specjalnymi. To wszystko czeka na miłośników fantastyki w ramach konwentu o nazwie ''Opolcon''… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »