Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-22, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJĘCIA]

Polish Cello Quartet podczas inauguracji 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polish Cello Quartet podczas inauguracji 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego tegoroczną, 8. Międzynarodową Akademię Wiolonczelową (MAW) w Nysie. Tradycyjnie już część festiwalowa rozpoczęła się od występu założycieli i pedagogów akademii, czyli zespołu Polish Cello Quartet. Natomiast zrealizowany w środowy (21.07) wieczór koncert po raz pierwszy odbył się w auli Liceum Ogólnokształcącego "Carolinum". Wydarzenie przyciągnęło sporo słuchaczy, którzy byli pod wrażeniem zaprezentowanych opracowań i interpretacji dzieł Chopina.
- Bardzo miłe wrażenia, bardzo fajny koncert - przyznaje jeden z uczestników wydarzenia. - Przypadkiem tu trafiliśmy, ale bardzo przyjemnie było posłuchać.

- Po raz pierwszy słyszałem inną odsłonę Chopina, właśnie w kwartecie wiolonczelowym i naprawdę to było wspaniałe - mówi inny słuchacz. - Barwowo bardzo ciekawie, inaczej, ale duch Chopina był całkowicie przekazany i jestem pełen uznania dla tych wykonawców, bo to trzeba mieć niesamowitą technikę i umiejętność grania.

- Bardzo się wzruszyliśmy faktycznie wszyscy - mówi Maria Daroch-Kujawińska, pianistka współpracująca z MAW. - Dla mnie tym bardziej było to wyróżnienie, że mogłam posłuchać wersji wiolonczelowej tych utworów, które sama kiedyś wykonywałam niejednokrotnie. Uważam, że jest to początek wspaniałego tournée z tymi utworami dla chłopaków, także trzymam kciuki.

Warto dodać, że jeden z prezentowanych utworów artyści postanowi dedykować pamięci zmarłego w styczniu ubiegłego roku Janusza Toczka, wybitnego muzyka, nauczyciela i multiinstrumentalisty, związanego z nyskimi placówkami artystycznymi i edukacyjnymi.

- To było wyzwanie, ale bardziej emocjonalne, ta muzyka płynęła prosto z serca - wyjaśnił w rozmowie z Radiem Opole Krzysztof Karpeta z Polish Cello Quartet. - Pan Janusz Toczek był mocno związany z Międzynarodową Akademią Wiolonczelową i od lat wspólnie z panią Beatką [swoją żoną, a jednocześnie wicedyrektorem PSM w Nysie - przyp. red.] wspierali nas. Od samego początku pan Janusz był też bardzo pomocny w organizacji i kontakcie z miastem Nysa.

Przypomnijmy, że zainaugurowana wczoraj (w środę 21.07) 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie potrwa do 29 lipca. Najbliższy koncert zaplanowany jest na sobotę.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej na ten temat będzie można usłyszeć w najbliższej (22.07) audycji "Rewiry kultury".
uczestnicy koncertu, Maria Daroch-Kujawińska

Kultura i rozrywka

2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »