Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-23, 18:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo

Bastion św. Jadwigi w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Bastion św. Jadwigi w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Mateusz Smoczński i Stephan Barun [fot. Zuzanna Specjał / www.jazz.forum.pl]
Mateusz Smoczński i Stephan Barun [fot. Zuzanna Specjał / www.jazz.forum.pl]
Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie. Podczas drugiego z sześciu zaplanowanych koncertów będzie można usłyszeć połączenie wiolonczeli ze skrzypcami, ale w wydaniu jazzowym.
- Koncert jazzowy pod tytułem "Keep On Turnin'", będzie to prezentacja najnowszego projektu, najnowszego krążka duetu Mateusz Smoczyński & Stephan Braun - wyjaśnia Krzysztof Karpeta, współtwórca i wykładowca Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. - To znakomici muzycy jazzowi, smyczkowi i tutaj [będzie] właśnie ta wiolonczela w odsłonie jazzowej.

Dodajmy, że Mateusz Smoczyński, to wybitny polski skrzypek jazzowy, znany zarówno z występów solowych, jak i ze współpracy z innymi muzykami, jest także współtwórcą zespołu Atom String Quartet. Z kolei Stephan Braun, to wiolonczelista i kompozytor, który gościł już na Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w 2019 roku prowadząc zajęcia ze studentami MAW oraz koncertując w Dworze Biskupim wspólnie z zespołem Karpeta Jazz Brothers.

Koncert "Keep On Turnin'" rozpocznie się w sobotę (24.07) w Bastionie św. Jadwigi w Nysie, o godzinie 20:30. Warto dodać, że po raz pierwszy koncert MAW odbędzie się w tym właśnie miejscu, a wstęp na wydarzenie, jest bezpłatny.

A więcej szczegółów na temat koncertów 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej na stronie internetowej Radia Opole, które jest patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Karpeta

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »