Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-21, 17:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nysa: przed nami jazzowa i plenerowa odsłona Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Dwór Biskupi w Nysie © [fot. materiały MAW/FB]
Dwór Biskupi w Nysie © [fot. materiały MAW/FB]
Wojciech Myrczek i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet podczas koncertu w 2018 roku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wojciech Myrczek i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet podczas koncertu w 2018 roku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wojciech Myrczek ponownie wystąpi w Nysie w ramach Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Artysta prezentował się już w ubiegłym roku na koncercie jazzowym wspólnie z Izą Połońską. W 2018 roku był także gościem specjalnym, obok cenionego wiolonczelisty i kompozytora Ernsta Reijsegera. Tym razem wokalista jazzowy wspólnie z kwartetem wiolonczelowym Polish Cello Quartet zaprezentuje materiał z zupełnie nowego projektu, w którym nie zabraknie autorskiego materiału muzyków.
- Jest to tradycja naszej akademii wiolonczelowej, że jest jeden wieczór poświęcony wiolonczeli w muzyce jazzowej - mówi Adam Krzeszowiec, współtwórca wydarzenia, a także jeden z wykonawców koncertu. - Nie jest to typowe, ale świetnie się sprawdza. Usłyszymy tym razem piosenki jazzowe lub w aranżacjach jazzowych, standardy, piosenki popularne, nawet muzykę latynoamerykańską, więc będzie bardzo różnorodnie i ciekawie. I wszystko to będzie podane w atmosferze troszkę luźniejszego koncertu na wolnym powietrzu.

Koncert zatytułowany "Cello meet Jazz" odbędzie się w środowy wieczór (22.07), na dziedzińcu Dworu Biskupiego w Nysie. Wydarzenie rozpocznie się około godziny 20:30. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o zachowaniu powszechnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Dodajmy, że będzie to jedyny koncert 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, którego nie obejrzymy w internetowej transmisji. Na kanale YouTube zespołu Polish Cello Quartet jest już natomiast dostępne nagranie z niedzielnego (19.07) koncertu inauguracyjnego "Late Night Bach", który odbył się w barokowych wnętrzach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mieszczącego się przy Rynku Solnym w Nysie.

Przypomnijmy, że w tym roku zarówno część kursowa przeznaczona dla młodych wiolonczelistów, jak i festiwal otwarty dla publiczności, zostały znacznie okrojone z uwagi na sytuację epidemiczną. W sumie festiwalowa część 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej zamyka się w 4 koncertach, z czego dwa ostatnie odbędą się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Oba te koncerty będzie można jednak obejrzeć w internetowej transmisji. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Adam Krzeszowiec

Kultura i rozrywka

2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej 2020-09-25, godz. 18:45 Krakowska poezja zagościła w Opolu Krakowska poetka, animatorka kultury i autorka tekstów piosenek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Małgorzata Michalska… » więcej 2020-09-25, godz. 14:00 Kina narzekają na brak widzów. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa i letnia pogoda Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotował zestawienie, według którego w lipcu w polskich kinach było aż o 90% mniej widzów niż w roku ubiegłym. Sierpień… » więcej 2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej 2020-09-25, godz. 11:11 Resoraki wystąpiły w Studiu M [GALERIA] Pochodzący z Wrocławia zespół Resoraki wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Grupa zaprezentowała materiał ze swoich dwóch płyt… » więcej 2020-09-25, godz. 09:32 Opolskie Archiwum Państwowe nagrodzone w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i mult… Opolska placówka wraz z katowicką stworzyły stronę internetową - powstancyslascy.pl. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski. » więcej 2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***