Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-23, 16:43 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa na półmetku

Koncert "Cellos Meet Jazz" w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Cellos Meet Jazz" w Nysie [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jazzowym koncertem plenerowym zakończyła się nyska odsłona tegorocznej 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Wczoraj (22.07) odbyły się także ostatnie zajęcia dla wiolonczelistów w ramach kursów mistrzowskich. Przed nami 2 koncerty festiwalowej części wydarzenia.
- Koncert nam się bardzo podobał - przyznaje jedna ze słuchaczek, która od lat śledzi koncerty. - Był inny i może dobrze, a na końcu był zabawny.

Koncert z założenia odbywał się w luźnej atmosferze i prowadzony był w dowcipnej konwencji, choć nie zabrakło także wesołych akcentów w samych utworach.

- A chciałam zaznaczyć, że koncerty Polish Cello Quartet, to były pierwsze koncerty na żywo w Nysie! - dodaje uczestniczka wydarzenia. - Także brawo i dziękujemy, że taka inicjatywna może się odbywać w Nysie.

Kolejny koncert zaplanowano na piątkowy (24.07) wieczór w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Zabrzmi tam muzyka kameralna polskich kompozytorów, przeznaczona na wiolonczelę i fortepian. Wystąpią wiolonczeliści tworzący zespół Polish Cello Quartet, czyli Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.

Natomiast koncert finałowy, który odbędzie się we wrocławskim NFM pod koniec sierpnia, będzie nawiązywał do materiału zaprezentowanego w środowy (22.07) wieczór na dziedzińcu Dworu Biskupiego w Nysie. Jak przyznaje wokalista jazzowy Wojciech Myrczek, jest to zupełnie nowy projekt, stworzony wspólnie z twórcami Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej czyli zespołem Polish Cello Quartet.

- Ja się zawsze dobrze bawię z tymi dżentelmenami, to są znakomici muzycy - mówi Wojciech Myrczek. - To jest taki główny punkt wakacji moich, żeby przyjechać tutaj na akademię wiolonczelową, i żeby z chłopakami się wspólnie bawić, ale przede wszystkim, żeby coś zagrać. Tym razem poprosiliśmy Sabinę Meck, żeby zaaranżowała nam naprawdę już cały koncert i była jakby prapremiera, a nastawiamy się na kolejny koncert w NFM-ie we Wrocławiu.

Dodajmy, że pozostałe 2 koncerty 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, objętej patronatem Radia Opole, które odbędą się właśnie w NFM, będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube zespołu Polish Cello Quartet.

A więcej na temat tegorocznej akademii wiolonczelowej w piątkowej (24.07) audycji "Reporterskie tu i teraz" oraz w najbliżej audycji "Klasyka wieczorową porą" (29.07).
Wojciech Myrczek, uczestniczka koncertu

Kultura i rozrywka

2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej 2020-11-27, godz. 21:49 Kazimierz Michlik we wspomnieniach. "Imponowało nam, że zwiedzał świat" Znany w Opolu miłośnik i propagator tańca Kazimierz Michlik spoczął na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Nauczył tańczyć wiele pokoleń Opolan. Rozpoczął pracę… » więcej 2020-11-27, godz. 12:00 Opole: tancerki z Ramady polecą na mistrzostwa świata Opolskie tancerki wywalczyły awans na mistrzostwa świata w cheerleadingu. Zawodniczki z Ramady w miniony weekend zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł mistrza… » więcej 2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »