Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-18, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zaczną od Bacha! Przed nami 7. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie

wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
wiolonczela © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
W niedzielę (19.07) rozpoczyna się 7. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Wydarzenie łączy w sobie unikatowe w skali kraju kursy mistrzowskie z festiwalem promującym zróżnicowaną stylistycznie i gatunkowo muzykę wiolonczelową. Wprawdzie częściowe poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa umożliwiło zorganizowane wydarzenia, to jednak w tym roku będzie mniej koncertów. Ograniczona zostanie także liczba miejsc dla słuchaczy, natomiast w samych warsztatach, zamkniętych w 3 dniach intensywnej pracy, wezmą udział wyłącznie młodzi wiolonczeliści z Polski.
Jak wyjaśnia współtwórca akademii Krzysztof Karpeta, większość koncertów będzie można jednak śledzić on-line na kanale YouTube organizatora, czyli zespołu Polish Cello Quartet.

- Zdecydowaliśmy się, żeby zorganizować trzy koncerty na publiczności internetowej, koncerty będą streamowane - mówi Karpeta. - Jeden koncert odbędzie się dla publiczności nyskiej, na otwartym powietrzu, tam wystąpimy z Wojtkiem Myrczkiem.

Dodajmy, że będzie to jedyny koncert, którego nie będzie można zobaczyć on-line, natomiast tym koncertem zamknie się nyska część koncertów tegorocznej akademii wiolonczelowej. Pozostałe dwa koncerty odbędą się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i oba będą "streamowane", ale jednocześnie biletowane.

7. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa rozpocznie się w najbliższą niedzielę (19.07), koncertem zespołu Polish Cello Quartet.

- To będzie nawiązanie do takiego koncertu, który odbywa się zawsze podczas festiwalu - zapowiada Krzysztof Karpeta. - My go nazywamy "Late Night Bach", gdzie uczestnicy z reguły wykonywali poszczególne części suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha. Tym razem nie będzie to możliwe, żeby to uczestnicy grali, ale chcieliśmy zaproponować wykonanie również kompozycji Bacha, wybranych "Contrapunctusów" z "Die Kunst der Fuge", co jest dosyć rzadko wykonywane w takim składzie, jak cztery wiolonczele.

Dodajmy, że w programie koncertu znajdą się także dzieła z XX i XXI wieku. Początek wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole, w niedzielny wieczór o godzinie 20:30 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie, przy Rynku Solnym. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Koncert będzie można także śledzić na kanale YouTube oraz facebook'owym profilu zespołu Polish Cello Quartet. Informacje o kolejnych koncertach będziemy przekazywać na bieżąco.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Krzysztof Karpeta w audycji "Dobry moment" (emisja 15.07)
Krzysztof Karpeta w audycji "Dobry moment" (emisja 15.07)

Kultura i rozrywka

2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej 2020-09-25, godz. 11:11 Resoraki wystąpiły w Studiu M [GALERIA] Pochodzący z Wrocławia zespół Resoraki wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Grupa zaprezentowała materiał ze swoich dwóch płyt… » więcej 2020-09-25, godz. 09:32 Opolskie Archiwum Państwowe nagrodzone w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i mult… Opolska placówka wraz z katowicką stworzyły stronę internetową - powstancyslascy.pl. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski. » więcej 2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***