Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Te osoby są ofiarami handlu ludźmi' - Marcin Laskowski…
2024-07-22, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

"Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii

"Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" Marcin Laskowski w Porannej Rozmowie Radia Opole
- Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany dyrekcji Opolskiego Centrum Onkologii wobec personelu pomocniczego szpitala komentował na naszej antenie Marcin Laskowski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego. Aby znaleźć oszczędności, a także wyeliminować problemy związane z absencją pracowników, władze placówki zdecydowały powierzyć takie usługi jak utrzymanie czystości, czy transport prywatnej firmie, co nie podoba się pracownikom szpitala.
Co prawda mają oni mieć zagwarantowaną kontynuację części swoich dotychczasowych przywilejów, ale tylko przez pewien czas.

- Będąc pracownikiem Opolskiego Centrum Onkologii jest też dużo benefitów. Pracownicy otrzymują premie za nadwykonania, "karpiowe", do tego jest ubezpieczenie grupowe. Te osoby w tym momencie tracą możliwość skorzystania z tego. Na razie, przez rok czasu, mają oni zapewniony dodatek stażowy, nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne. Ale ja się pytam, co po tym roku? Stąd ten lęk i obawy tych ludzi - słyszymy.

Zdaniem głównych zainteresowanych, redukcję kosztów oraz zmniejszenie absencji można było osiągnąć poprzez lepsze zarządzanie szpitalem. Sami pracownicy mieli wskazywać dyrekcji, że znajdą darczyńców, którzy ufundują na przykład nowy sprzęt do utrzymania czystości, jednak władze OCO miały takie argumenty nie przekonywać. Zdaniem związkowca, outsourcing spowoduje też zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

- W pełni wykwalifikowany personel będzie odchodził. W jego miejsce będą przychodziły nowe osoby - zapowiada Marcin Laskowski.

Oprócz planowanych zmian, pracownicy mają do dyrekcji żal także z powodu sposobu komunikacji z załogą. Zdaniem naszego rozmówcy, ta o planach dotyczących zlecenia usług prywatnej firmie miała dowiedzieć się z internetu.

- Pan dyrektor nie spotkał się, nie poinformował, nie rozmawiał w ogóle z tymi osobami, nie przekonywał, że będzie dobrze - wskazywał.

Pracownicy lecznicy liczą na mediacje ze strony urzędu marszałkowskiego oraz wojewody. Jak usłyszeliśmy, jeśli nie uda się wypracować satysfakcjonującego rozwiązania, nie wykluczają oni tymczasowego odejścia od swoich obowiązków.

- W akcie desperacji chcą opuścić miejsce pracy [...] Od samego początku nastąpiło zwalnianie się tych osób i dyrekcja nie zatrudnia nikogo w to miejsce. 3 osoby wykonywały jakieś czynności, a teraz robi to jedna osoba. Oni są strasznie przemęczeni, nie tylko fizycznie ale i psychicznie [...] Przypuszczam, że może nastąpić taki akt podreperowania swojego zdrowia - usłyszeliśmy

Nasz gość, dopytywany, czy oznacza to masowe korzystanie ze zwolnień lekarskich, tak jak miało to miejsce w policji w 2021 roku, sugerował, że nie można wykluczyć takiego scenariusza.

- Są jednostki chorobowe pod kątem obciążenia psychologicznego i w chwili obecnej to już się odbywa - wskazywał.

Naszego gościa pytaliśmy też o ogólną sytuację tzw. "szarego" personelu w polskim systemie ochrony zdrowia. Nie zabrakło również pytań o działania rządu mające na celu poprawę warunków jego pracy.
Z Marcinem Laskowskim rozmawia Daniel Klimczak (22.07.2024)

Zobacz także

2024-11-22, godz. 08:50 Maciej Kalski: mimo powodzi stabilizacja na rynku pracy - Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast… » więcej 2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową - Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »