Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej!

Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu partnerów. Jak wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu, pianistka Barbara Hortyńska, program jest tak ułożony, by każdy z melomanów znalazł coś dla siebie. Artystka zaznacza jednocześnie, że choć czas realizacji wydarzenia jest przesunięty o kilka miesięcy, sama nazwa festiwalu wciąż pozostaje aktualna.
- Istnieją azalie, które kwitną cały rok - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To wszystko zależy od procesu przekwitania, ale też i pobudzania do tego kwitnięcia.

Pianistka dodaje także, że w jej odczuciu obecność muzyki filmowej na festiwalu ma istotny wpływ na popularyzację muzyki artystycznej.

- Taką chyba najważniejszą rzeczą jest wprowadzić osoby, które po tym czasie długim nie słyszały na żywo muzyki, ale myślę, że w ogóle taka tradycja rozpoczęcia festiwalu muzyką filmową jest bardzo dobra. Tam jest bardzo dużo utworów, z różnych krajów, przekrój jest olbrzymi.

Artystka zwraca również uwagę na wyjątkowość zespołu, który zaprezentuje się podczas koncertu inaugurującego festiwal.

- Mamy kwartet, ale taki nietypowy, bo mamy skrzypce, flet, klarnet i wiolonczelę - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To bardzo rzadki zestaw, a zazwyczaj kwartety nam się kojarzą tylko z kwartetami smyczkowymi. I [zespół - przyp. red.] "Aquamarine", który jest zespołem z Warszawy, to są wybitni pedagodzy akademii muzycznej.

Początek festiwalu, objętego patronatem Radia Opole, a także dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w poniedziałek (05.10) o godzinie 18:00 na zamku w Mosznej. Należy jednak zaznaczyć, że wstęp na koncerty możliwy jest wyłącznie dla osób, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. W tym roku także, z uwagi na sytuację pandemiczną i wiążące się z tym ograniczenia, udostępnionych zostało wyłącznie 50 procent miejsc. Dodajmy, że tuż po koncercie inauguracyjnym nastąpi otwarcie wystawy malarskiej "Spojrzenia" autorstwa Krystyny Sojki, prywatnie będącej córką nieżyjącego już twórcy festiwalu, Zbigniewa Pawlickiego.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »