Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej!

Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu partnerów. Jak wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu, pianistka Barbara Hortyńska, program jest tak ułożony, by każdy z melomanów znalazł coś dla siebie. Artystka zaznacza jednocześnie, że choć czas realizacji wydarzenia jest przesunięty o kilka miesięcy, sama nazwa festiwalu wciąż pozostaje aktualna.
- Istnieją azalie, które kwitną cały rok - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To wszystko zależy od procesu przekwitania, ale też i pobudzania do tego kwitnięcia.

Pianistka dodaje także, że w jej odczuciu obecność muzyki filmowej na festiwalu ma istotny wpływ na popularyzację muzyki artystycznej.

- Taką chyba najważniejszą rzeczą jest wprowadzić osoby, które po tym czasie długim nie słyszały na żywo muzyki, ale myślę, że w ogóle taka tradycja rozpoczęcia festiwalu muzyką filmową jest bardzo dobra. Tam jest bardzo dużo utworów, z różnych krajów, przekrój jest olbrzymi.

Artystka zwraca również uwagę na wyjątkowość zespołu, który zaprezentuje się podczas koncertu inaugurującego festiwal.

- Mamy kwartet, ale taki nietypowy, bo mamy skrzypce, flet, klarnet i wiolonczelę - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To bardzo rzadki zestaw, a zazwyczaj kwartety nam się kojarzą tylko z kwartetami smyczkowymi. I [zespół - przyp. red.] "Aquamarine", który jest zespołem z Warszawy, to są wybitni pedagodzy akademii muzycznej.

Początek festiwalu, objętego patronatem Radia Opole, a także dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w poniedziałek (05.10) o godzinie 18:00 na zamku w Mosznej. Należy jednak zaznaczyć, że wstęp na koncerty możliwy jest wyłącznie dla osób, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. W tym roku także, z uwagi na sytuację pandemiczną i wiążące się z tym ograniczenia, udostępnionych zostało wyłącznie 50 procent miejsc. Dodajmy, że tuż po koncercie inauguracyjnym nastąpi otwarcie wystawy malarskiej "Spojrzenia" autorstwa Krystyny Sojki, prywatnie będącej córką nieżyjącego już twórcy festiwalu, Zbigniewa Pawlickiego.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »