Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej!

Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
praca Krystyny Sojki [fot. materiały organizatora wydarzenia]
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
Plakat Muzycznego Święta Kwitnących Azalii
XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu partnerów. Jak wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu, pianistka Barbara Hortyńska, program jest tak ułożony, by każdy z melomanów znalazł coś dla siebie. Artystka zaznacza jednocześnie, że choć czas realizacji wydarzenia jest przesunięty o kilka miesięcy, sama nazwa festiwalu wciąż pozostaje aktualna.
- Istnieją azalie, które kwitną cały rok - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To wszystko zależy od procesu przekwitania, ale też i pobudzania do tego kwitnięcia.

Pianistka dodaje także, że w jej odczuciu obecność muzyki filmowej na festiwalu ma istotny wpływ na popularyzację muzyki artystycznej.

- Taką chyba najważniejszą rzeczą jest wprowadzić osoby, które po tym czasie długim nie słyszały na żywo muzyki, ale myślę, że w ogóle taka tradycja rozpoczęcia festiwalu muzyką filmową jest bardzo dobra. Tam jest bardzo dużo utworów, z różnych krajów, przekrój jest olbrzymi.

Artystka zwraca również uwagę na wyjątkowość zespołu, który zaprezentuje się podczas koncertu inaugurującego festiwal.

- Mamy kwartet, ale taki nietypowy, bo mamy skrzypce, flet, klarnet i wiolonczelę - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - To bardzo rzadki zestaw, a zazwyczaj kwartety nam się kojarzą tylko z kwartetami smyczkowymi. I [zespół - przyp. red.] "Aquamarine", który jest zespołem z Warszawy, to są wybitni pedagodzy akademii muzycznej.

Początek festiwalu, objętego patronatem Radia Opole, a także dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w poniedziałek (05.10) o godzinie 18:00 na zamku w Mosznej. Należy jednak zaznaczyć, że wstęp na koncerty możliwy jest wyłącznie dla osób, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. W tym roku także, z uwagi na sytuację pandemiczną i wiążące się z tym ograniczenia, udostępnionych zostało wyłącznie 50 procent miejsc. Dodajmy, że tuż po koncercie inauguracyjnym nastąpi otwarcie wystawy malarskiej "Spojrzenia" autorstwa Krystyny Sojki, prywatnie będącej córką nieżyjącego już twórcy festiwalu, Zbigniewa Pawlickiego.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »