Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-18, 16:12 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO]

36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę będziemy musieli poczekać do wiosny, kiedy, zgodnie z planem, ma się odbyć kolejny, 37. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Taka sytuacja to wynik nieprzewidywalności i dynamiki zmian jakie zachodzą w związku z pandemią, w cieniu której odbywa się (od 5 października) tegoroczna odsłona festiwalu, organizowanego przez Zamek Moszna, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, gminę Strzeleczki oraz powiat Krapkowicki i jak co roku wspartym patronatem medialnym Radia Opole.
- Każdy z organizatorów jest teraz w takim stanie podwyższonego napięcia - przyznaje dyrektor artystyczna wydarzenia Barbara Hortyńska, na co dzień pedagog i koncertująca pianistka. - Są momenty takie, że bardzo żałuję, że w ogóle walczyłam o przeniesienie tego festiwalu, właśnie przez to, że każdy tydzień jest niepewny, każda sytuacja jest niepewna.

Artystka dodaje, że choć zawsze stara się podchodzić pozytywnie nawet do niecodziennych sytuacji, a słowo dane muzykom, że będą mogli wystąpić na festiwalu jest priorytetem, są momenty, kiedy nie jest łatwo dostosować się do tak bardzo zmiennych warunków.

- Cóż, faktycznie był to jeden z moich mocniejszych punktów [festiwalu - przyp. red.] - mówi Hortyńska. - I tutaj od razu mówię, że ten koncert zostanie przeniesiony na przyszłoroczną edycję.

Dzięki pojawieniu się (z niemal tygodniowym wyprzedzeniem) informacji o tym, że Sławomir Zubrzycki nie będzie mógł wystąpić w poniedziałek w Mosznej, a także przyjacielskim relacjom z różnymi artystami, udało się znaleźć muzyków, gotowych wystąpić w takich nieoczekiwanych okolicznościach.

- Mogę powiedzieć tylko tyle: godne zastępstwo - wyjaśnia Barbara Hortyńska. - Michaela Koudelková, która gra na flecie prostym, ale będzie też grała na flecie traverso [barokowy flet poprzeczny - przyp. red.], no i fantastyczny klawesynista Andrzej Zawisza, który jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dodajmy, że koncert z udziałem wspomnianych artystów rozpocznie się w poniedziałek (19.10) o godzinie 18:00 na Zamku w Mosznej. Wydarzenie objęte wcześniejszą rezerwacją miejsc, będzie także transmitowane na Facebooku, na profilu Zamku Moszna. Natomiast uczestników koncertu obowiązuje zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk oraz nakaz całkowitego zasłaniania ust i nosa - zarówno podczas samego koncertu, jak i przebywania na terenie całego obiektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

A więcej na temat poniedziałkowego koncertu w załączonej do niniejszego artykułu rozmowie telefonicznej z Barbarą Hortyńską.

PROGRAM KONCERTU (19.10):
Girolamo Frescobaldi (1583–1643) - Toccata terza Libro Primo (1615/1637)
Giovanni Battista Fontana (1589–1630) - Sonata seconda Venezia 1641
Georg Philipp Telemann (1681–1767) - Sonata C-dur TWV 41:C5
Johann Sebastian Bach (1589–1630) - Sonata organowa C-dur BWV 529 (transkrypcja na flet prosty i klawesyn)
Johann Sebastian Bach - V Suita francuska G-dur BWV 810
Johann Joachim Quantz (1697–1773) - Sonata na flet traverso i basso continuo QV 1 :168
Nicola Matteis (1670–1713) - Diverse bizzarrie Sopra la Vecchia Sarabanda ò pur Ciaccona
Rozmowa z Barbarą Hortyńską na temat niecodziennych warunków organizacji festiwalu i zmianach w programie poniedziałkowego (19.10) koncertu

Kultura i rozrywka

2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »