Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-06, 12:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka filmowa, malarstwo, poezja i aplauz publiczności na otwarciu festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA]

Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka filmowa, malarstwo i poezja, czyli synteza sztuk przy aplauzie publiczności - tak wyglądała inauguracja 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, która odbyła się w poniedziałkowy (05.10) wieczór na zamku w Mosznej. Muzyka filmowa, ale również ta spoza "wielkiego ekranu", zabrzmiała w wykonaniu oryginalnego kwartetu Aquamarine, w którym odnajdziemy zarówno instrumenty dęte drewniane (flet, klarnet), jak i smyczkowe (skrzypce, wiolonczela).
Jak przyznaje klarnecista Piotr Skubis, nie ma utworów, które byłyby oryginalnie pisane na taki właśnie skład wykonawczy.

- To są wszystko przeróbki najwspanialszych rzeczy i to my wszystko sami robimy - wyjaśnia artysta. - Nikt nie wpadł na coś takiego, że można zrobić małą orkiestrę w cztery osoby. To jest ciężka praca, bo to wszystko tak fajnie, cudownie brzmi, a to jest umiejętność czasami "podłożenia się", czasami wyciągnięcia któregoś głosu, a czasami wyciągnięcia któregoś składnika akordu. I to wszystko, to są lata ciężkiej pracy i szukania się wzajemnie.

Dodajmy, że tuż po koncercie nastąpiła również prezentacja poezji Krystyny Sojki oraz otwarcie jej autorskiej wystawy malarskiej zatytułowanej "Spojrzenia", którą można podziwiać w Galerii Zamkowej. Warto dodać, że artystka prywatnie jest córką zmarłego 3 lata temu Zbigniewa Pawlickiego - twórcy i wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu w Mosznej, a także muzykologa, publicysty, popularyzatora muzyki i organizatora życia muzycznego, który stworzył lub zainicjował wiele festiwali muzycznych w całym kraju. Do istotniejszych wydarzeń powstałych za sprawą Zbigniewa Pawlickiego, a realizowanych na Opolszczyźnie, należą (obok festiwalu w Mosznej) m.in. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena oraz Festiwal Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy in memoriam.

A więcej na temat inauguracji 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, objętego patronatem Radia Opole, w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą" (na antenie głównej Radia Opole) oraz w czwartkowej audycji "O kulturze" w Radiu Opole 2 Kultura.
Piotr Skubis

Kultura i rozrywka

2021-01-18, godz. 21:02 Wystawa w Galerii Aneks GSW w Opolu Jeszcze dwa dni można oglądać autorską wystawę Malwiny Maleńczuk w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja dostępna jest przez szybę… » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Opolskie "Lalki" niedostępne dla widzów, ale praca aktorska wre Instytucje kultury w dalszym ciągu są nieodstępne dla widzów i słuchaczy, ale w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora trwają produkcje do internetu i próby do… » więcej 2021-01-18, godz. 10:29 TVP3 Opole wyprodukowała film biograficzny o działalności opozycyjnej, pracy aktorskiej i zagadkowej śmierci Jacka… Znamy go m.in. z kultowego w latach 70. XX wieku serialu dla młodzieży 'Stawiam na Tolka Banana'. Po nim stał się idolem swojego pokolenia. Gdyby żył, jutro… » więcej 2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej 2021-01-17, godz. 08:44 Kluczborska biblioteka prezentuje zdjęcia pejzaży. Na wystawie trzeba pamiętać o rygorze sanitarnym Wystawę zdjęć pejzaży można oglądać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. » więcej 2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »