Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-06, 12:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka filmowa, malarstwo, poezja i aplauz publiczności na otwarciu festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA]

Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka filmowa, malarstwo i poezja, czyli synteza sztuk przy aplauzie publiczności - tak wyglądała inauguracja 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, która odbyła się w poniedziałkowy (05.10) wieczór na zamku w Mosznej. Muzyka filmowa, ale również ta spoza "wielkiego ekranu", zabrzmiała w wykonaniu oryginalnego kwartetu Aquamarine, w którym odnajdziemy zarówno instrumenty dęte drewniane (flet, klarnet), jak i smyczkowe (skrzypce, wiolonczela).
Jak przyznaje klarnecista Piotr Skubis, nie ma utworów, które byłyby oryginalnie pisane na taki właśnie skład wykonawczy.

- To są wszystko przeróbki najwspanialszych rzeczy i to my wszystko sami robimy - wyjaśnia artysta. - Nikt nie wpadł na coś takiego, że można zrobić małą orkiestrę w cztery osoby. To jest ciężka praca, bo to wszystko tak fajnie, cudownie brzmi, a to jest umiejętność czasami "podłożenia się", czasami wyciągnięcia któregoś głosu, a czasami wyciągnięcia któregoś składnika akordu. I to wszystko, to są lata ciężkiej pracy i szukania się wzajemnie.

Dodajmy, że tuż po koncercie nastąpiła również prezentacja poezji Krystyny Sojki oraz otwarcie jej autorskiej wystawy malarskiej zatytułowanej "Spojrzenia", którą można podziwiać w Galerii Zamkowej. Warto dodać, że artystka prywatnie jest córką zmarłego 3 lata temu Zbigniewa Pawlickiego - twórcy i wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu w Mosznej, a także muzykologa, publicysty, popularyzatora muzyki i organizatora życia muzycznego, który stworzył lub zainicjował wiele festiwali muzycznych w całym kraju. Do istotniejszych wydarzeń powstałych za sprawą Zbigniewa Pawlickiego, a realizowanych na Opolszczyźnie, należą (obok festiwalu w Mosznej) m.in. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena oraz Festiwal Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy in memoriam.

A więcej na temat inauguracji 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, objętego patronatem Radia Opole, w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą" (na antenie głównej Radia Opole) oraz w czwartkowej audycji "O kulturze" w Radiu Opole 2 Kultura.
Piotr Skubis

Kultura i rozrywka

2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »